Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Někteří pacienti s nespecifickými střevními záněty dostávají výrazně vyšší dávku radiace

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 20.11.2008

Někteří pacienti s nespecifickými střevními záněty dostávají výrazně vyšší dávku radiace

Průměrná roční dávka ionizujícího záření, kterou pacienti s idiopatickými střevními záněty (IBD – inflammatory bowel disease) dostávají, je srovnatelná s přirozenou radiací, které je vystavena většina Američanů a Evropanů. Nasvědčují tomu výsledky nové studie lékařů z Mayo Clinic v Minnesotě, publikované v srpnovém vydání odborného časopisu American Journal of Gastroenterology. Tým lékařů pod vedením doktorky Peloquinové ale také zjistil, že čtvrtina pacientů s IBD ve zkoumaném souboru dostávala dávky radiace dvakrát až jedenáctkrát vyšší, než jaké je přirozené radiační pozadí.

Do studie bylo zařazeno 103 pacientů s Crohnovou nemocí a 112 pacientů s ulcerózní kolitidou, kteří byly vystaveni radiaci z diagnostických důvodů. Průměrný věk v obou skupinách byl 39 let, průměrná doba následného pozorování byla 9 let. Sledovaní jedinci se podrobili celkem 3782 rentgenovým a CT vyšetřením.

Průměrná účinná dávka radiace byla 1,2 mSv na rok u pacientů s ulcerózní kolitidou a 3,1 mSv na rok u pacientů s Crohnovou nemocí. Průměrná celková účinná dávka u ulcerózní kolitidy byla 10,5 mSv na rok a u Crohnovy nemoci 26,6 mSv na rok. Celkem 25 % pacientů s nejvyšší dávkou ale obdrželo 251,4 mSv (ulcerózní kolitida) a 279,2 mSv (Crohnova nemoc).

Při zohlednění délky trvání nemoci byla u pacientů s Crohnovou chorobou dávka záření 2,46krát vyšší než u pacientů s ulcerózní kolitidou. Autoři studie podotýkají, že vyšší dávku záření u pacientů s Crohnovou nemocí zapříčiňuje fakt, že v této skupině je CT využíváno častěji – především pro zobrazení a diagnostiku extraluminálních komplikací.

Z celkové účinné dávky u pacientů s Crohnovou nemocí se podílelo 40 % CT vyšetření. Riziko, které pro pacienty s IBD radiační zátěž představuje, zůstává nejasné. I přesto je zapotřebí využít možností, které nabízejí další diagnostické modality, nevystavující pacienty ionizujícímu záření. Vhodná je zejména magnetická rezonance a kapsulová endoskopie. Tyto alternativní metody se zřejmě uplatní především u pacientů, kteří vyžadují časté vyšetření zobrazovacími metodami.

Zdroj:

(hak)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alternativní metody v léčbě IBD

Na Rush University v americkém Illinois byly v červnu zahájeny dvě nové studie. První z nich si klade za cíl popsat vliv alternativní medicíny na zdravotní stav pacientů s ulcerózní kolitidou....

Aktivní uhlí v léčbě anální fistuly u Crohnovy nemoci

Anální fistuly jsou jednou z častých komplikací Crohnovy nemoci. Cílem studie bylo zvážit účinnost perorálně podávaného sférického adsorpčního uhlí (AST-120) při léčbě análních fistul u pacientů s Crohnovou nemocí.

Geny rozliší střevní zánět od dráždivého tračníku

Zánětlivé střevní onemocnění a syndrom dráždivého tračníku mají spoustu shodných rysů, pro které není zejména v počátcích diagnostického procesu snadné jejich rozlišení. Výzkum švédských genetiků by mohl diagnostiku značně usnadnit. Objevili totiž genové rozdíly mezi ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí a syndromem dráždivého tračníku...Všechny novinky