Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Nedostatek vitaminu D zvyšuje u pacientů s IBD riziko osteoporózy

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 27.12.2010

Nedostatek vitaminu D zvyšuje u pacientů s IBD riziko osteoporózy

Nedostatek vitaminu D u pacientů s nespecifickým střevním zánětem (IBD) zvyšuje riziko osteoporózy, osteopenie a abnormální kostní minerální denzity (BMD). Tato zjištění byla nedávno prezentována na 75. výročním vědeckém setkání společnosti American College of Gastroenterology v San Antoniu v Texasu.

Této kohortové prospektivní studie se účastnilo celkem 161 pacientů s IBD ve věku 10–70 let. U 22 % z těchto pacientů byla zachycena snížená BMD a diagnostikována osteoporóza nebo osteopenie, přičemž polovina z nich byla mladší 50 let. Nedostatek vitaminu D byl definován jako hladina 25-hydroxycholekalciferolu nižší než 30 ng/ml. Za abnormální denzitometrické nálezy byly považovány ty, při kterých byla diagnostikována osteoporóza nebo osteopenie.

Na základě výsledků předchozích studií se předpokládalo, že vysoká prevalence osteoporózy a abnormální BMD u pacientů s IBD je zřejmě způsobena jak užíváním kortikoidů a nadbytkem zánětlivých cytokinů, tak i malabsorpcí vápníku a vitaminu D. A právě souvislostí mezi nedostatkem vitaminu D a abnormální kostní minerální denzitou u pacientů s IBD se zabývali autoři této studie.

Zjistili, že pacienti s abnormální BMD trpěli významně častěji nedostatkem vitaminu D než pacienti s normální BMD. Navíc pacienti s Crohnovou nemocí (CN), kteří měli zároveň nedostatek vitaminu D, měli 4krát vyšší pravděpodobnost abnormální BMD ve srovnání s pacienty s ulcerózní kolitidou (UC). Tenhle jev je pochopitelný, jelikož při CN je na rozdíl od UC postiženo zpravidla i tenké střevo, kde dochází ke vstřebávání většiny živin. Nicméně ze studie vyplývá, že v obou skupinách (CN i UC) byl u pacientů s osteoporózou zachycen nedostatek vitaminu D významně častěji, a to bez ohledu na užívání kortikoidů.

(mik)

Zdroj:

  1. American College of Gastroenterology (ACG), 75th Annual Scientific meeting, San Antonio, Texas, USA. Prezentováno dne 18. října 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zobrazovací metody v managementu IBD

Na 75. výročním zasedání American College of Gastroenterology (ACG) v San Antoniu v Texasu bylo prezentováno několik studií dokladujících účinnost a bezpečnost využití magnetické rezonance a kapslové endoskopie u pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD).

Picoprep, nový preparát určený k přípravě na kolonoskopii

Přípravků určených k vyprázdnění pacienta před plánovanou kolonoskopií nebo sigmoideoskopií je na českém trhu celá řada. Většina z nich ale pacienta zatěžuje nadměrným objemem, který nezřídka vyžaduje požití až čtyř litrů tekutin. Nového preparátu Picoprep však stačí vypít pouze 150 ml!

Nové možnosti léčby zánětlivých střevních onemocnění

Přenos krátkých úseků RNA do buněk se stává velice populárním objektem výzkumu z důvodu jeho potenciálního terapeutického využití. Nicméně otázkou nadále zůstává, jak transfer do cílových buněk v živém organizmu uskutečnit. Vědci z Georgia Institute of Technology vyvinuli novou metodu umožňující dodání malých částí genetického materiálu do těla pacientů s cílem zlepšit léčbu zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Tuto novou metodu blíže popsali v časopise Nature Materials.Všechny novinky