Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Náhodný maligní karcinoid u Crohnovy choroby – kazuistika

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 25.8.2009

Náhodný maligní karcinoid u Crohnovy choroby – kazuistika

Souvislost mezi Crohnovou chorobou a adenokarcinomy tenkého i tlustého střeva je poměrně dobře známá. Zato o souvislosti mezi Crohnovou chorobou a maligním karcinoidem v ileu se toho zase tolik neví. Jeden takový případ popsali kanadští lékaři. Publikovali ho v odborném časopise Canadian journal of surgery.

Kazuistika

Na chirurgické oddělení Vernonské nemocnice Jubilee Hospital byl přijat 43letý pacient, kuřák, s postprandiální abdominální bolestí a dlouho známou anamnézou Crohnovy choroby v ileu. Provedená kolonoskopie ukázala změny sliznice, které přesně korelovaly s obrazem této nemoci. CT vyšetření pak prokázalo částečnou obstrukci v několika částech distálního ilea. Nalezeno bylo také několik žlučových kamenů, testy ale prokázaly neporušenou schopnost žlučníku se vyprázdnit.

Ošetřující interní lékař tedy pacienta doporučil k laparoskopickému odstranění žlučníku, a to vzhledem k tomu, že obtíže měl pacient většinou po jídle. Po nekomplikovaném odstranění žlučníku se ale pacientův stav nijak výrazně nezlepšil. Na patologii byly prokázány jak žlučové kameny, tak i chronická cholecystitida. Protože ale pacient i po zákroku nadále ztrácel váhu a trpěl bolestmi, bylo přistoupeno k resekci postižených střev. Zajímavé ale na bolestech bylo, že částečně reagovaly na pregabalin v dávce 150 mg na noc.

Operace – resekce distálního ilea se zhruba 40centimetrovou ileocékální anastomózou – proběhla bez komplikací. Byly při zní nalezeny tři zcela odlišné striktury, tak jak je obvyklé u Crohnovy choroby.

Patologie zodpověděla všechny otázky

Výsledky patologie ukázaly na změny střeva v důsledku Crohnovy choroby – ulcerace, transmurální zánět, hypertrofie lamina muscularis mucosae a muscularis propria a submukózní abscesy. Nebyly patrny žádné známky „hrubého“ nádoru.

Přesto se ale podařilo prokázat nepravidelná ložiska neuroendokrinních buněk, sloučených do acinárních a trabekulárních útvarů, které se invazivně cestou muscularis propria šířily serózou do periileálního tuku. Všechny resekované uzliny však byly negativní.

Původní předpoklad, že pacient trpěl adenokarcinomem tenkého střeva, se nepotvrdil. Imunohistochemie totiž prokázala pozitivní cytoplazmatický chromogranin, synaptophysin a pancytokeratin (AE1/AE3), které jsou běžné spíše u karcinomů a karcinoidů. Lékaři tak případ uzavřeli jako invazivní karcinoid vzniklý při Crohnově chorobě.

Zdroj:

 1. Hwang H. et al.: Incidental malignant carcinoid within Crohn ileitis,

  Can J Surg. 2009 Jun; 52 (3): E58–9.

 2. (kam)

   

  Hodnocení článku

  Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
   
   

  Sdílení a tisk

  Doporučit článek e-mailem

  Vytisknout
   
   

  Čtěte dále

  Helminti a hygienická hypotéza vzniku nespecifických střevních zánětů

  Nespecifické střevní záněty jsou pravděpodobně výsledkem neadekvátně intenzivní imunitní reakce na obsah ve střevním lumenu. Je zřejmé, že faktory prostředí zde hrají velkou roli. Tzv. „hygienická hypotéza“ předpokládá, že vyrůstání dětí v extrémně čistých podmínkách má negativní vliv na správný vývoj imunitního systému, což může vést v pozdějším věku k různým imunologickým chorobám, včetně NSZ

  Narušená funkce imunity u nespecifických střevních zánětů

  V trávicím traktu funguje systém imunologické tolerance, spočívající hlavně v omezení zánětlivé reakce na antigeny z přijímané potravy a na antigeny mnoha bakterií přítomných ve střevě. Pokud je tento komplexní systém narušen chemickým či jiným patologickým zásahem, výsledná imunitní odpověď může u geneticky predisponovaného jedince vyústit v nespecifický střevní zánět.

  N-acetyl-L-cystein v kombinaci s mesalazinem přináší znatelné zlepšení u pacientů trpících ulcerózní kolitidou

  Tým vedený Luisem Gonzálesem Guijarrem, profesorem biochemie a molekulární biologie na Univerzitě de Alcalá (UAH), ve spolupráci s farmaceutickou firmou Farmasierra S.L. provedl pilotní studii účinku N-acetyl-L-cysteinu v kombinaci s mesalazinem u pacientů trpících mírnou až středně těžkou ulcerózní kolitidou. Studie přinesla lepší výsledky při použití této kombinace, než má samotná léčba mesalazinem.  Všechny novinky