Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

MR enterografie eliminuje zbytečnou radiační zátěž u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 24.1.2010

 MR enterografie eliminuje zbytečnou radiační zátěž u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

Podle studie prováděné na Lékařské fakultě Brownovy univerzity v Providence je MR enterografie efektivním pomocníkem při evaluaci klinického stavu a dosavadní terapie u pacientů s Crohnovou nemocí, aniž by bylo nutné pacienty vystavit zbytečné radiační zátěži.

„MR enterografie je cíleným MR vyšetřením tenkého střeva. Na této studii se podílelo 100 pacientů a 15 lékařů,“ řekl David Grand, vedoucí studie. „Téměř 100 procent lékařů, kteří využívají MR enterografii, potvrdilo, že z testu vyplývají užitečné informace pro další management péče o pacienty. Převážná většina pacientů preferovala MR před CT vyšetřením,“ řekl a zároveň dodal: „Jedná se o pokračující studii.“

Crohnova nemoc obvykle postihuje mladé lidi a stává se chronickým onemocněním pro celý jejich život, vyžadujícím podstoupení mnohých diagnostických zobrazovacích vyšetření. Tito mladí pacienti jsou často opakovaně vystaveni velkým dávkám ionizujícího záření, jehož dlouhodobé účinky mohou být nebezpečné. Navíc často podstupují velice efektivní, ale potenciálně toxickou biologickou léčbu s cílem potlačení zánětu. „MR může být také mimo jiné použita ke zhodnocení této terapie bez nutnosti expozice radiaci,“ dodává dr. Grand.

MR enterografie je pro pacienta velice prospěšné vyšetření, jelikož poskytuje stejné informace týkající se rozsahu postižení tenkého střeva jako CT vyšetření. Odborníci navíc dodávají, že MR je výhodnější při rozlišování aktivní a chronické fáze onemocnění, a to vše bez vystavení pacienta radiaci. Posouzení, jestli se jedná o aktivní, či chronické postižení, má také zásadní význam při rozhodování o další konzervativní či chirurgické terapii. Lékaři jsou přesvědčeni, že právě MR může být v tomto směru nápomocná.

„Mnoho lékařů využívá MR jak v diagnostice, tak při vedení terapie pacientů s Crohnovou nemocí. MR nabízí okamžité a trvalé výhody v managementu nemoci bez vystavení pacientů nežádoucí radiaci,“ uvedl autor studie.

Tato studie byla prezentována na ARRS Annual Meeting v Bostonu (26.–30. dubna 2009).

(mik)

Zdroj:

  1. MR Enterography Eliminates Unnecessary Radiation Exposure In Patients With Small Bowel Disease

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití probiotik v klidové fázi přispívá ke zlepšení stavu střevní sliznice na myším modelu kolitidy

Podle nové studie může probiotikum obsahující bakterii Bacillus polyfermenticus pomoci myším zbavit se následků kolitidy. Dochází k tomu díky vlivu na angiogenezi a zlepšení hojení ran střevní sliznice. Angiogenní efekt B. polyfermenticus na intestinální mikrovaskulární endoteliální buňky je zprostředkován pomocí IL-8.

Krevní transfuze v léčbě akutní anemie u nespecifických střevních zánětů

Alogenní krevní transfuze se často používá jako první volba při léčbě akutní anemie u pacientů se zánětlivým onemocněním střev, zejména pokud vznikla v důsledku gastrointestinální nebo peroperační krevní ztráty. Shrnout tento postup se pokusili lékaři z transfuzního oddělení ve španělském univerzitním městě Zaragoza.

Životní jubilea podněcují pacienty ke screeningu nádorů

Screeningová vyšetření zaměřená na detekci nádorů jsou důležitým a poměrně snadno dostupným nástrojem k diagnostice raných fází onemocnění. Platí to zejména pro kolorektální karcinom. Ačkoli screeningová osvěta tohoto onemocnění probíhá dlouhodobě a v první linii, vyšetření dosud nepodstupuje tolik pacientů, jak by bylo žádoucí.Všechny novinky