Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Mladí lidé se zánětlivým onemocněním střeva mají vyšší riziko fraktury

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 2.7.2010

Mladí lidé se zánětlivým onemocněním střeva mají vyšší riziko fraktury

Tým vědců z univerzitních nemocnic v Ženevě a Lausanne prokázal, že mladí lidé, kteří trpí idiopatickými střevními záněty (IBD – inflammatory bowel disease) mají nižší kostní denzitu a chabou kostní architekturu ve srovnání se zdravými jedinci stejného věku. Z hlediska rizika fraktury je vhodné tyto nemocné řadit do ohrožené skupiny.

IBD je obecný pojem, který se vžil zejména pro označení dvou zánětlivých onemocnění střeva – Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy. Pacienti s těmito poruchami mají sklon ke ztrátě kostní hmoty a rozvoji osteoporózy.

Autoři studie vyšetřili celkem 107 mladých pacientů, 62 žen a 45 mužů. Průměrný věk nemocných byl 22,8 roku, nejmladšímu bylo 12,2 roku a nejstaršímu 33,7 roku. Měřeny byly různé parametry, primárním hodnoceným ukazatelem však byla hodnota BMD (bone mineral density – kostní denzita). Trabekulární a kortikální mikrostruktura distálního rádia a tibie byly hodnoceny vyšetřením CT s vysokým rozlišením.

Klinické příznaky byly zaznamenány u 38 pacientů s IBD s predilekcí výskytu zlomeniny na ruce, předloktí a paži. Průměrný věk, kdy došlo k první fraktuře, byl 12,6 roku.

V patogenezi vzniku osteoporózy se uplatňuje několik faktorů, z nichž je třeba upozornit zejména na omezenou absorpci nutrientů postiženým střevem (týká se kalcia, vitaminu D i proteinů) a dále na léčbu glukokortikoidy.

Nálezy publikované na světovém kongresu osteoporózy konaném v květnu 2010 ve Florencii v Itálii ukazují, že zvýšené riziko fraktury během růstu je nejen kvůli nižší BMD, ale také následkem změn v mikroarchitektuře trabekulární kosti. Trabekulární kost, známá také jako spongiózní neboli houbovitá kost, je méně denzní a pevná část kosti, která se nachází zejména v oblasti konců dlouhých kostí v blízkosti kloubů a v obratlových tělech.

Lékaři, kteří se zabývají pacienty s IBD, by měli v rámci prevence a celkové strategie léčby zajistit u těchto pacientů dostatečný přísun kalcia a vitaminu D, ať už v dietě, nebo v suplementech. V neposlední řadě je v prevenci fraktury třeba připomenout i význam cvičení.

(jos)

Zdroj:

  1. IOF World Congress on Osteoporosis & 10th European Congress on Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis and Osteoarthritis
    Oral Communication Abstracts-OC8. Abstrakt publikován v Osteoporosis International (2010); 21: [Suppl1] S7–S24.
    DOI 10.1007/s00198-010-1246-x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Infliximab, nová naděje pro nemocné s ulcerózní kolitidou

Monoklonální protilátka infliximab se velmi dobře osvědčila v léčbě mnoha nemocí. Jednou indikační skupinou jsou i nespecifické střevní záněty. Účinnost infliximabu v léčbě Crohnovy choroby už byla prokázána, účinnost u ulcerózní kolitidy prokázali mj. brazilští lékaři, kteří svou studii publikovali v odborném medicínském periodiku World journal of gastroenterology.

Účinky terapie thiopuriny na kvalitu života pacientů s IBD

Imunomodulační účinky podávání thiopurinů na kvalitu života spojenou se zdravím (health-related quality of life – HRQoL) byly v minulosti diskutovány a názory na tuto problematiku se liší. Cílem studie španělských lékařů bylo zhodnotit kvalitu života u pacientů s IBD léčených thiopurinovými imunosupresivy (azathioprin) a posoudit krátkodobý i dlouhodobý vliv léčby na kvalitu jejich života.

Geny zodpovědné za onemocnění ulcerózní kolitidou identifikovány

Vědci z Cedar-Sinai Hospital v USA zabývající se výzkumem lidského genomu nyní identifikovali geny související s ulcerózní kolitidou. Nabízí se tak vysvětlení pro to, jak toto onemocnění vzniká, což nabízí potenciál pro nové léčebné modality.Všechny novinky