Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Mezenterický tuk jako zdroj C-reaktivního proteinu a cíl bakteriální translokace u Crohnovy nemoci

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 20.2.2012

Mezenterický tuk jako zdroj C-reaktivního proteinu a cíl bakteriální translokace u Crohnovy nemoci

Je obecně známo, že hyperplazie mezenterického tuku je charakteristickým znakem Crohnovy nemoci (CD) a C-reaktivní protein (CRP) koreluje s aktivitou této nemoci. Francouzští vědci zkoumali, jestli by mezenterické adipocyty mohly být zdrojem CRP u CD a jestli mohou zánětlivé a bakteriální spouštěče stimulovat jeho produkci adipocyty.

Autoři zmiňované studie hodnotili u pacientů s CD expresi CRP v mezenterickém a podkožním tuku a korelaci mezi plazmatickou koncentrací CRP a mezenterické mRNA. Dopad zánětlivých a bakteriálních změn na syntézu CRP byl testován na buněčných liniích adipocytů. Bakteriální translokace do mezenterického tuku pak byla studována na experimentálních modelech kolitidy a ileitidy u pacientů s CD.

Bylo zjištěno, že exprese CRP byla zvýšena v mezenterickém tuku pacientů s CD, s hladinami mRNA 80 ± 40krát (p < 0,05) a 140 ± 65krát (p = 0,04) vyššími než v mezenterickém tuku pacientů s ulcerózní kolitidou a v podkožním tuku stejných jedinců s CD, přičemž tyto hodnoty korelovaly s plazmatickými hladinami. Hladiny CRP mRNA v adipocytárních liniích 3T3-L1 byly zvýšeny působením bakterie E. coli (1230 ± 175krát, p < 0,01), lipopolysacharidu (26 ± 0,5krát, p < 0,01), tumor nekrotizujícího faktoru α (15 ± 0,3krát, p < 0,01) a interleukinu-6 (10 ± 0,7krát, p < 0,05). K bakteriální translokaci do mezenterického tuku došlo u 13 % zdravých jedinců a 27 % pacientů s CD, a tento jev byl častější u experimentální kolitidy a ileitidy. Lidské mezenterické adipocyty konstitutivně exprimovaly mRNA pro geny TLR2, TLR4, NOD1 a NOD2.

Mezenterický tuk je tedy u CD důležitým zdrojem CRP. Produkce CRP mezenterickými adipocyty může být vyvolána lokálním zánětem a bakteriální translokací do mezenterického tuku, což by vysvětlovalo mechanismus, jakým může hyperplazie mezenterického tuku přispět k zánětlivé odpovědi u CD.

(mik)

Zdroj: Peyrin-Biroulet L, et al. Mesenteric fat as a source of C reactive protein and as a target for bacterial translocation in Crohn's disease. Gut 2012(Jan);61(1):78-85. doi:10.1136/gutjnl-2011-300370

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zvýšené riziko rozvoje IBD u žen s endometriózou

Spojitost mezi endometriózou a některými autoimunitními nemocemi již byla v minulosti naznačena. Nicméně vliv endometriózy na riziko vzniku zánětlivých střevních onemocnění (IBD) zůstává neznámý. Dánští lékaři se proto rozhodli posoudit riziko vzniku Crohnovy choroby (CD) a ulcerózní kolitidy (UC) u neselektované celonárodní dánské kohorty žen s endometriózou.

Dostupnost perorálně podávaného mesalazinu v mikrogranulích v tenkém střevě

Terapeutickou účinnost perorálního mesalazinu v mikrogranulích u Crohnovy choroby postihující tenké střevo vysvětluje uvolnění velké části účinné látky a její vysoká dostupnost již v této části lumen trávicího traktu.

Účinnost topické léčby aminosalicyláty v prevenci relapsu ulcerózní kolitidy v klidovém stavu: výstupy z metaanalýzy

Topicky aplikované formy aminosalicylátů, jako je mesalazin, se uplatňují v navození remise u pacientů s mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou v monoterapii i kombinované léčbě.Všechny novinky