Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Metaanalýza různých dávkovacích režimů mesalazinu u ulcerózní kolitidy

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 4.1.2013

Metaanalýza různých dávkovacích režimů mesalazinu u ulcerózní kolitidy

Perorálně podávaný mesalazin je lékem první volby u případů lehké až středně těžké ulcerózní kolitidy. Nicméně konvenční dávkování několikrát denně vede u některých pacientů ke zhoršené compliance, obzvláště ve fázi onemocnění bez symptomů. Existuje řada studií, které naznačují, že podání mesalazinu jednou denně by mohlo zlepšit jak compliance, tak výsledky léčby.

Z literatury dostupné do ledna 2012 autoři vybrali randomizované klinické studie porovnávající dávkovací režimy mesalazinu (jednou denně vs. konvenční dávkování několikrát denně) v rámci indukce, případně udržení remise u ulcerózní kolitidy.

Z původních více než 6 000 studií vyhovělo kritériím metaanalýzy 11 studií s celkově 4 070 účastníky (počet účastníků 20–1 023 v jednotlivých studiích). Výsledky metaanalýzy ukázaly, že z hlediska navození remise ulcerózní kolitidy není statisticky významný rozdíl mezi oběma typy dávkovacích režimů (RR 0,95; 95% CI 0,82–1,10; P = 0,49), totéž platilo i pro klinické zlepšení (RR 0,87; 95% CI 0,68–1,10; P = 0,24). Ani pro udržení remise po 6 a 12 měsících neshledali autoři signifikantní rozdíly mezi podáním mesalazinu jednou či vícekrát denně (RR 1,10; 95% CI 0,83–1,46; P = 0,51 a RR 0,92; 95% CI 0,83–1,03; P = 0,17). Z hlediska výskytu nežádoucích účinků či opuštění terapie se oba dávkovací režimy také nelišily.

Jednorázové podání mesalazinu bylo tedy stejně účinné a mělo srovnatelný bezpečnostní profil jako konvenční dávkování 2–3krát denně. Ačkoli compliance byla v analyzovaných klinických studiích obdobná, autoři podotýkají, že situace musí být ještě zhodnocena v rozsáhlých komunitních studiích, kde by se případný rozdíl mohl zvýraznit.

(onse)

Zdroj: Feagan B. G., MacDonald J. K. Once daily oral mesalamine compared to conventional dosing for induction and maintenance of remission in ulcerative colitis: a systematic review and meta-analysis. Inflamm Bowel Dis. 2012 Sep; 18 (9): 1785–94.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kazuistika: Podobnosti a rozdíly mezi Henoch-Schönleinovou purpurou a Crohnovou chorobou

22letý muž, který doposud vážněji nestonal a s ničím se dlouhodobě neléčil, přišel na pohotovost pro kožní léze na loktech, bércích a chodidlech. Exantém se objevil 8 dní po nezávažném kataru horních cest dýchacích.

Guidelines pro výběr zobrazovací metody u pediatrických pacientů s IBD

Nová studie publikovaná v American Journal of Roengenology se zaměřila na vytvoření guidelines pro výběr zobrazovací metody (především indikace vyšetření magnetickou rezonancí – MR – či počítačovou tomografií – CT) u dětí se zánětlivými střevními onemocněními (IBD).

Ulcerózní kolitida v dětském věku spojena s autoimunitním onemocněním

Patogeneze zánětlivých střevních onemocnění (IBD) je multifaktoriální, přičemž u některých pacientů se navíc setkáváme současně se symptomy dalších autoimunitních onemocnění (AI).Všechny novinky