Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 30.11.2012
Na kongresu ECCO (Evropean Crohns Colitis Organisation) v únoru 2012 v Barceloně byly prezentovány výsledky studie, která prokázala noninferioritu mesalazinu v dávce 4 g jednou denně v porovnání se standardní dávkou 2 g dvakrát denně u pacientů s aktivní ulcerózní kolitidou.
Cílem mezinárodní multicentrické randomizované kontrolované studie se zaslepením pro zkoušejícího lékaře nazvané MOTUS bylo porovnat mesalazin v dávkování 1× 4 g a 2× 2 g. Do studie bylo zahrnuto 202 pacientů s mírnou až středně závažnou aktivní ulcerózní kolitidou. Primárním sledovaným parametrem byla klinická a endoskopická remise po 8 týdnech. Endoskopická remise byla definována jako skóre UC-DAI ≤ 1, klinická remise byla hodnocena podle frekvence stolic a příměsi krve ve stolici. Klinická remise byla jako sekundární sledovaný parametr hodnocena také po 4 a 12 týdnech. Délka léčby byla 8 týdnů. Všichni pacienti dostávali první 4 týdny také mesalazin v rektální suspenzi.
Podíl pacientů, kteří dosáhli po 8 týdnech klinické i endoskopické remise, byl 52,1 % při dávkování 1× 4 g denně a 41,8 % při dávkování 2× 2 g denně (p = 0,1402). Rovněž podíl pacientů s klinickou remisí po 4, 8 a 12 týdnech léčby byl u obou dávkovacích režimů srovnatelný. U obou skupin byl rovněž srovnatelný výskyt nežádoucích účinků souvisejících s léčbou.
Prokázaná noninferiorita dávkování mesalazinu 1× 4 g denně v porovnání se zavedeným dávkováním 2x 2 g denně by mohla zajistit větší compliance s léčbou při dávkování jednou denně, protože umožňuje personalizaci dávkování podle přání pacienta.
(zza)
Zdroj: Flourié B. et al. Once-Daily versus Twice-Daily Mesalazine for Active Ulcerative Colitis: Efficacy Results from MOTUS, a Multicentre, Controlled, Radomised, Investigator-Blinded Study. Prezentováno na ECCO 2012 v Barceloně ve dnech 16.–18. února 2012, Poster #: P183
Antibiotika v dětství versus nespecifické střevní záněty
Nespecifické střevní záněty (IBD) jsou chronická zánětlivá onemocnění trávicího traktu. Řadí se mezi ně například Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.
Vysoká nadmořská výška zvyšuje riziko akutního vzplanutí zánětu u pacientů s IBD
Letecká doprava a cestování do oblastí s vysokou nadmořskou výškou zvyšuje u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) riziko akutního vzplanutí zánětu.
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 19.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.