Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Malignity a mortalita dětských pacientů s IBD

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 1.4.2014

Malignity a mortalita dětských pacientů s IBD

Kombinace závažného fenotypu Crohnovy nemoci diagnostikovaného v dětském věku a potřeby intenzivní medikamentózní terapie může vést ke zvýšení rizika vzniku malignit i celkové mortality. Pracovní skupina pro IBD u dětí při ESPGHAN provedla nadnárodní studii hodnotící výskyt malignit a mortalitu u dětských pacientů s IBD.

Zmiňované studie se účastnilo celkem 20 evropských zemí a také Izrael. Zástupce z každé země opakovaně kontaktoval všechny dětské gastroenterology z každého státu za účelem nahlášení výskytu malignity a/nebo mortality dětských pacientů s IBD, ke kterým došlo po stanovení diagnózy IBD v průběhu let 2006–2011.

Celkem bylo zaznamenáno 18 případů malignity a 31 úmrtí u celkem 44 dětí (26 chlapců), u kterých byla diagnóza IBD (ulcerózní kolitida, n = 21) stanovena ve věku 10,0 roku (medián, rozmezí 3,0–14,0). Nejčastější příčiny mortality byly ty infekční (n = 14), pak se jednalo o malignity (n = 5), nekontrolovanou aktivitu onemocnění IBD (n = 4), úmrtí v souvislosti s výkonem (n = 3), ale také o jiná, s IBD nesouvisející onemocnění (n = 3) a u dvou případů šlo o neznámé příčiny. K nejčastějším malignitám patřily hematopoetické tumory (n = 11), z nichž se ve třech případech jednalo o hepatosplenický T-lymfom a v dalších třech případech o lymfomy spojené s EBV virem.

Malignity jsou tedy sice u pediatrických pacientů s IBD vzácné, nicméně kumulativní hodnoty nejsou zanedbatelné. Mortalita je v této skupině spojena zejména s infekčními příčinami, a to hlavně u pacientů s kombinací dvou a více imunosupresiv; k dalším příčinám pak patří také malignity a nekontrolovaná aktivita onemocnění. Alespoň v šesti případech se pak vzhledem k fenotypu jednalo pravděpodobně o lymfomy související s léčbou.

(mik)

Zdroj: De Ridder L., Turner D., Wilson D. C., et al. Malignancy and Mortality in Pediatric Patients with Inflammatory Bowel Disease: A Multinational Study from the Porto Pediatric IBD Group. Inflamm Bowel Dis. 2014 Feb; 20 (2): 291–300; doi: 10.1097/01.MIB.0000439066.69340.3c.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Endoskopická balónová dilatace střevních striktur u Crohnovy nemoci

K relativně častým komplikacím Crohnovy nemoci patří i tvorba striktur. Endoskopická balónová dilatace (EBD) představuje v současné době velice cennou alternativu chirurgického zákroku. Nicméně donedávna bylo k dispozici málo údajů, které by potvrdily účinnost a bezpečnost tohoto přístupu.

Léčba nespecifických střevních zánětů v těhotenství z pohledu pacientek

Nespecifické střevní záněty postihují mladé jedince, často i ženy ve fertilním věku. Většina z nich má obavy z vlivu medikace (kortikoidy, azathioprin, mesalazin) na těhotenství. Podstatně méně informací mají pacientky o negativním vlivu exacerbace IBD na výsledek těhotenství.

Vývoj bakteriální mikroflóry se u pacientů s ulcerózní kolitidou po transplantaci stolice liší

Transplantace stolice je nová metoda, která se využívá v léčbě klostridiové kolitidy. Zkouší se ale i její využití v léčbě ulcerózní kolitidy. Vývoj dárcovské mikroflóry ve střevě příjemce je ale u jednotlivých pacientů značně rozdílný.Všechny novinky