Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Lokální podání léku v mikročásticích je příslibem do budoucna pro pacienty s nespecifickými střevními záněty

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 30.11.2012

Lokální podání léku v mikročásticích je příslibem do budoucna pro pacienty s nespecifickými střevními záněty

První in vivo studie u lidí ukázala hromadění mikročástic podaných per rectum v lézích střevní sliznice u osob s nespecifickými střevními záněty. Obsah léku v těchto mikročásticích by mohl zajistit větší a cílenější účinek terapie s minimem nežádoucích účinků.

Většina léků podávaných u Crohnovy choroby (CD) a ulcerózní kolitidy (UC) má systémovou biologickou dostupnost a z ní vyplývající silné nežádoucí účinky. Řešením by mohlo být podání léku s lokálním působením v místě střevních lézí. Experimentální pokusy u zvířat ukázaly, že vychytávání částic v zánětlivě změněných oblastech střevní sliznice je závislé na velikosti částic dané látky.

V Německu proběhla první studie u lidí, ve které bylo 39 osobám podáno per rectum fluorescenčně značené placebo v mikročásticích o velikosti 3,0 μm a v nanočásticích o velikosti 250 nm. Po 2 hodinách bylo vizualizováno rozložení částic pomocí laserové endomikroskopie.

Do studie bylo zařazeno 19 pacientů s CD, 14 pacientů s UC a 6 zdravých dobrovolníků. Vyšetření ukázalo významně větší nahromadění mikročástic v lézích střevní sliznice než u zdravých kontrol. Pokrytá plocha lézí činila 1,28 % v porovnání s 0 % u pacientů se zdravou střevní sliznicí (p = 0,011). Nanočástice byly zjištěny pouze ve stopových množstvích na sliznici všech vyšetřených.

Tato studie ukázala, že podání mikročástic o velikosti kolem 3 μm s obsahem léku per rektum by mohlo zajistit cílenou účinnost v místě lézí střevní sliznice u pacientů s nespecifickými záněty střeva. Taková léková forma je žádoucí zejména z důvodu minimálního rizika nežádoucích účinků. Příznivé také je, že pro dosažení akumulace částic v místě lézí nejsou zřejmě potřeba ještě menší nanočástice, u nichž hrozí nežádoucí absorpce do krevního řečiště.

(zza)

Zdroj: Schmidt C., Lautenschlaeger C., Collnot E. M., et al. Nano- and microscaled particles for drug targeting to inflamed intestinal mucosa - a first in vivo study in human patients. J Control Release. 2012 Nov 2; pii: S0168-3659(12)00751-1; doi: 10.1016/j.jconrel.2012.10.019. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antibiotika v dětství versus nespecifické střevní záněty

Nespecifické střevní záněty (IBD) jsou chronická zánětlivá onemocnění trávicího traktu. Řadí se mezi ně například Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.

Vysoká nadmořská výška zvyšuje riziko akutního vzplanutí zánětu u pacientů s IBD

Letecká doprava a cestování do oblastí s vysokou nadmořskou výškou zvyšuje u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) riziko akutního vzplanutí zánětu.

Souvislost mezi variantami genu NR1H4 kódujícího nukleární receptor pro žlučové kyseliny FXR a nespecifickými střevními záněty

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases, IBD) vznikají na základě interakcí mezi faktory vnějšího prostředí a neadekvátní imunitní odpovědí střeva u geneticky predisponovaných jedinců.Všechny novinky