Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Léčba ulcerózní kolitidy granulemi s prodlouženým uvolňováním mesalazinu

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 17.3.2016

Léčba ulcerózní kolitidy granulemi s prodlouženým uvolňováním mesalazinu

Ulcerózní kolitida (idiopatická proktokolitida) je chronické zánětlivé onemocnění střevní sliznice, které se obvykle omezuje na tlusté střevo. Základem léčby ulcerózní kolitidy jsou aminosalicyláty (sulfasalazin, mesalazin), pro různý rozsah postižení jsou dostupné různé lékové formy. Aminosalicyláty by měl pacient užívat i v rámci udržovací terapie po dosažení remise.

Bohužel nutnost užívat některé tyto preparáty několikrát denně výrazně ovlivňuje compliance pacientů, která je velmi nízká (mezi 45 a 65 %). Užívání mesalazinu ve formě granulí pouze v jedné denní dávce (Pentasa® 2 g sachet) proto může zvýšit adherenci k léčbě, což se projeví zlepšením terapeutických výsledků. 

Cílem brazilských výzkumníků bylo porovnat účinnost mesalazinu v udržovací léčbě ulcerózní kolitidy, a to v režimech 1× vs. vícekrát denně. Autoři práce navíc provedli rovněž studii nákladové efektivity v brazilském zdravotním systému, v úvahu přitom brali i očekávanou vyšší adherenci k léčbě.

Podle výsledků studie užívání mesalazinu zvyšuje šanci na dosažení a udržení remise ve srovnání s placebem, vyšší dávky jsou přitom spojené s větší šancí na dosažení či udržení remise bez nárůstu rizika nežádoucích účinků. Užívání jediné denní dávky v udržovací léčbě je efektivní a je při něm vyšší compliance pacientů ve srovnání s více denními dávkami, náklady na léčbu jsou přitom nižší.

(epa)

Zdroj: Nishikawa A. M., Paladini L., Delfini R., Kotze P. G., Clark O. Decision tree construction and cost-effectiveness analysis of treatment of ulcerative colitis with Pentasa® mesalazine 2 g sachet. Arq Gastroenterol 2013; 50 (4): 297−303; doi: 10.1590/S0004-28032013000400011.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Srovnání dávkovacích schémat mesalazinu v terapii ulcerózní kolitidy

Cílem studie francouzských gastroenterologů bylo porovnat účinnost a bezpečnost dávkování sachetů mesalazinu s prodlouženým účinkem v režimu 1× denně vs. 2× denně v léčbě mírné až středně závažné ulcerózní kolitidy.

Perorální budesonid v nové lékové formě účinně navozuje remisi u pacientů s ulcerózní kolitidou

Z nedávno zveřejněné Cochraneovy analýzy vyplývá, že nová technologie řízeného uvolňování perorálně podávaného budesonidu přispívá k účinnému a bezpečnému navození remise u pacientů s ulcerózní kolitidou (UC).

Budesonid v multimatrixové formě u pacientů s ulcerózní kolitidou

Ulcerózní kolitida (UC) je chronické idiopatické zánětlivé střevní onemocnění, během kterého se u pacientů cyklicky střídají období aktivity a remise. Budesonid v multimatrixové formě (MMX) je perorální glukokortikoid druhé generace, který je schopen se uvolňovat v celé délce tračníku.Všechny novinky