Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Léčba Crohnovy choroby pomocí infliximabu u dospělých

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 15.11.2009

Léčba Crohnovy choroby pomocí infliximabu u dospělých

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které lze léčit mnoha léčebnými postupy. Mezi základní pilíře léčby těchto zánětů patří v ČR podávání mesalazinu, začíná se objevovat i kombinace mesalazin–infliximab. A právě léčbu pomocí infliximabu shrnuli italští vědci z Římské univerzity ve své práci publikované v odborném medicínském časopise Biologics: Targets & Therapy.

Charakteristika infliximabu

Infliximab je chimerická monoklonální protilátka, která se používá k léčbě řady autoimunitních onemocnění organismu. Váže na sebe tumor nekrotizující faktor (TNF-α) a zabraňuje tak procesům, které jsou jeho účinky podmíněné, tj. blokuje především zánětlivou reakci. V České republice je tento lék, používaný mimo léčbu Crohnova choroby i k léčbě revmatoidní artritidy, ankylozující spondylitidy, psoriatické artritidy a psoriázy, dostupný už více než deset let.

Infliximab a Crohnova choroba

Crohnova choroba je zánětlivé idiopatické střevní onemocnění, které neléčené může vést k fibrotizaci střeva a k vývoji celkových transmurálních komplikací. V patogenezi onemocnění hraje poměrně zásadní roli tumor nekrotizující faktor α (TNF-α).

Aktuální klinické pokyny doporučují, aby pacienti s mírnou až středně aktivní Crohnovou chorobou byli zpočátku léčeni kortikosteroidy. Ačkoliv je tento postup v navození remise u některých pacientů účinný, při dlouhodobém používání může vykazovat poměrně závažné nežádoucí účinky.

Kombinace mesalazinu a Iifliximabu

Lékem volby je v současnosti podávání mesalazinu, podle nedávných souhrnných studií by mohl být doplněn, nebo dokonce nahrazen právě infliximabem, který je velmi účinný k navození remise této choroby. Infliximab se totiž podle publikovaných studií, které hodnotily jeho účinnost pro udržení remise, jeví jako velmi vhodný lék. Navíc pomáhá k hojení píštělí.

Podávání infliximabu je sice spojeno s tvorbou protilátek proti tomuto léku, což může vést k reakci na infuzi a kratšímu trvání odpovědi, ale při porovnání epizodického a plánovaného podávání se ukázalo, že kontinuální podávání vede ke snížení imunogenicity, a dosahuje tak lepší účinnosti a tolerance.

Ideální doba pro podání infliximabu je dle provedených studií co nejdříve po stanovení diagnózy, přesto tento postup zatím do závazných guidelines nepronikl. Čím dříve je totiž infliximab pacientovi podán, tím je účinnější. Včasné podání navíc dokáže udržet onemocnění v dlouhotrvající klinické a slizniční remisi.

(kam)

Zdroj:

  • Caviglia R. et al.: Maintenance treatment with infliximab for the management of Crohn's disease in adults. Biologics. 2009; 3: 39–49. Epub 2009 Jul 13.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mesalazin obnovuje rovnováhu mezi angiogenními a antiangiogenními faktory v experimentálním modelu ulcerózní kolitidy

Mesalazin je účinným léčivem určeným pro terapii ulcerózní kolitidy, jehož mechanizmy účinku nebyly doposud zcela objasněny. Deng a kolegové se v nedávno publikované práci zaměřili na výzkum procesu angiogeneze, který je při hojení ulcerózní kolitidy klíčový. Konkrétně byl zkoumán vliv mesalazinu na rovnováhu mezi angiogenními faktory a antiangiogenními faktory

Genetické variace v genu středomořské horečky a riziko vzniku Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy

Gen familiární středomořské horečky (MEFV) kóduje pyrin, který je hlavním regulátorem zánětlivé platformy kontrolující aktivaci kaspázy-1 a zpracování IL-1 beta. Předchozí výzkumy ukázaly, že část tohoto genu by mohla hrát určitou roli ve vzniku Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy.

Průlomová studie přinesla nové poznatky, které objasňují patogenezi Crohnovy nemoci: vliv mutace genu NOD2 na rozvoj onemocnění

U 25 procent pacientů s Crohnovou nemocí se vyskytuje mutace v genu nazývaném NOD2 (nucleotide-binding oligomerization domain containing 2), avšak není zcela jasné, jakým způsobem se tato mutace podílí na vzniku a průběhu nemoci.Všechny novinky