Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Kazuistika: Podobnosti a rozdíly mezi Henoch-Schönleinovou purpurou a Crohnovou chorobou

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 10.12.2012

Kazuistika: Podobnosti a rozdíly mezi Henoch-Schönleinovou purpurou a Crohnovou chorobou

22letý muž, který doposud vážněji nestonal a s ničím se dlouhodobě neléčil, přišel na pohotovost pro kožní léze na loktech, bércích a chodidlech. Exantém se objevil 8 dní po nezávažném kataru horních cest dýchacích. Dále pacient udával bolest břicha, zvracení, průjem a bolesti kloubů (kolenou, kotníků a zápěstí). Fyzikální vyšetření bylo bez patologického nálezu. V laboratorním vyšetření byla nalezena leukocytóza 13,230/mm3 s neutrofilií, hodnota C-reaktivního proteinu (CRP) 40 mg/l, v moči pak proteinurie a ketonurie. Případ byl uzavřen jako Henoch-Schönleinova purpura (HSP) a pacient začal užívat prednison v dávce 30 mg/den.

O dva dny později pacient přichází pro zhoršení bolestí břicha, tmavou průjmovitou stolici a zvracení. Ve fyzikálním nálezu byly popsány borborygmy, bolestivá palpace nad pravou jámou kyčelní bez známek peritoneálního dráždění, exantém na prstech dolních končetin bez exantému na hýždích a artritida.

V laboratorních výsledcích byla opět elevace zánětlivých parametrů – leukocytóza 17,670 mm³, CRP 34 mg/l, dále ferritin 352 ng/ml, alfa1-globuglobulin 13 %. Ultrazvuk břicha popsal rozšíření stěny kličky ilea. CT břicha potvrdilo rozšíření a ztluštění terminálního ilea, hypervaskularizaci vzestupného colon a střední množství volné peritoneální tekutiny. Gastroskopie nezachytila žádné změny. Sérologie Yersinie a Anisakis (hlístice parazitující v mořských rybách) měly negativní výsledek, stejně jako vyšetření stolice. Kolonoskopie prokázala změny sliznice ilea, které měly edematózní, erytematózní charakter s pseudopolypózními útvary. Provedená biopsie sliznice popsala nespecifický chronický zánět terminálního ilea. Ve vzdálenosti 35 cm od anu se nacházely různé aftózní léze, které v biopsii měly nespecifický charakter. Během hospitalizace se pacientovi podával metylpredisolon v dávce 1 mg/kg/den intravenózně. Postupně došlo k úpravě symptomů a vymizení proteinurie. Za 7 dní po zahájení terapie nově provedená vyšetření neukázala žádné známky ileitidy. Dávka kortikosteroidů se postupně snižovala a i poté pacient zůstal asymptomatický.

Diskuze

HSP řadíme k leukocytoklastickým vaskulitidám, které se vyskytují zejména u dětí. Postihují řadu orgánů včetně zažívacího traktu. Onemocnění může předcházet infekce horních dýchacích cest. Diagnóza je založena na následujících symptomech:

  • kožní purpura,
  • artralgie nebo artritida,
  • renální postižení,
  • bolest břicha.

Gastrointestinální příznaky nacházíme téměř u 80 % pacientů. Při endoskopickém vyšetření detekujeme léze v duodenu, rektu a ileu.

(blš)

Zdroj: Cocozza G. et al. Doubts and similarities between Crohn’s disease and Henoch-Schönlein purpura, Rev Esp Enferm Dig. 2012 Apr; 104 (4): 222–3.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Ulcerózní kolitida v dětském věku spojena s autoimunitním onemocněním

Patogeneze zánětlivých střevních onemocnění (IBD) je multifaktoriální, přičemž u některých pacientů se navíc setkáváme současně se symptomy dalších autoimunitních onemocnění (AI).

Mesalazin je možné v léčbě ulcerózní kolitidy podávat jednou denně

Na kongresu ECCO (Evropean Crohns Colitis Organisation) v únoru 2012 v Barceloně byly prezentovány výsledky studie, která prokázala noninferioritu mesalazinu v dávce 4 g jednou denně v porovnání se standardní dávkou 2 g dvakrát denně u pacientů s aktivní ulcerózní kolitidou.

Lokální podání léku v mikročásticích je příslibem do budoucna pro pacienty s nespecifickými střevními záněty

První in vivo studie u lidí ukázala hromadění mikročástic podaných per rectum v lézích střevní sliznice u osob s nespecifickými střevními záněty.Všechny novinky