Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Kapslová endoskopie v dětském věku

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 30.8.2010

Kapslová endoskopie v dětském věku

Kapslová endoskopie (CE) je bezpečná a užitečná metoda i u dětí s hmotností pouze 11,5 kg, uvádí závěry retrospektivní studie publikované v časopise Gastrointestinal Endoscopy. Autoři stude pod vedením dr. Noela z Medical College of Wisconsin v Milwaukee vyhodnocovali 123 po sobě následujících vyšetření kapslových endoskopií provedených u 117 pacientů. Medián věku pacientů byl 12,9 roku, nejmladšímu z nich bylo 10 měsíců. Jejich průměrná hmotnost byla 47 kg (11,5–123,7 kg).

Nejčastějšími indikacemi k provedení CE bylo podezření na idiopatické střevní zánětlivé choroby (IBD – n = 71; 60,7 %), již stanovená diagnóza IBD (n = 18; 15,4 %), polypóza (n = 6; 4,9 %), přetrvávající zvracení či možná striktura (n = 3, 2,5 %) a postransplantační lymfoproliferativní onemocnění (n = 2; 1,7 %). Většina (70 %) dětí kapsli bez potíží spolkla, nejmladšímu bylo 5,8 roku. V případě, že děti nedokázaly kapsli spolknout, byla zavedena endoskopicky do proximálního duodena.

Celkem 27 vyšetření (22 %) bylo nekompletních. U tří pacientů kapsle vůbec neopustila žaludek, u čtyř byla pozorovaná zpomalená pasáž žaludkem nebo tenkým střevem. Většina kapslí prošla spontánně, i když dvě musely být odstraněny endoskopicky a tři vyžadovaly chirurgický zákrok (dva pacienti se stenózou při Crohnově nemoci a jeden s tumorem obturujícím lumen tenkého střeva).

Provedení CE umožnilo stanovit novou diagnózu u 21 (18 %) ze 117 pacientů. U 71 pacientů, kteří podstoupili vyšetření pro podezření na IBD, tomu tak bylo ve 12 případech, přičemž byla diagnostikována Crohnova nemoc (9), cévní abnormalita (1), celiakie (1) a ulcerózní kolitida (1). Její použití v pediatrii považují autoři za bezpečné a stejně přínosné v diagnostice nemocnění tenkého střeva, jako je tomu u dospělé populace.

(mik)

Zdroj:

  1. Gastrointest Endoscopy Volume 72, Issue 1, 95–102.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Úloha fekálního kalprotektinu v predikci relapsu Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy

Kalprotektin je leukocytární protein, který se uvolňuje z leukocytů po jejich aktivaci. Obsah kalprotektinu ve stolici tedy koreluje s množstvím leukocytů vyloučených do střevního lumen. Vyšetření fekálního kalprotektinu je neinvazivní a jednoduchou diagnostickou metodou, která slouží k odlišení funkčních a organických poruch gastrointestinálního traktu.

Nová léčba ulcerózní kolitidy?

Studie odborného týmu z Calgarské univerzity publikovaná v červnu 2010 v prestižním odborném periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences možná předznamenává nové možnosti léčby ulcerózní kolitidy, a to pomocí prostaglandinů D2.

Frekvence dávkování mesalazinu u pacientů s ulcerózní kolitidou v klidovém stadiu

Perorální podávání mesalazinu v případě ulcerózní kolitidy s mírnou až středně těžkou aktivitou nemoci je v současnosti považováno za standardní terapeutický postup. Na účinnost a bezpečnost podávání perorálního mesalazinu (Pentasa) v jedné denní dávce ve srovnání s dobře zavedeným podáváním ve dvou denních dávkách se zaměřili autoři studie PODIUM.Všechny novinky