Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Jsou za syndrom dráždivého tračníku odpovědné infekce?

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 17.10.2010

Jsou za syndrom dráždivého tračníku odpovědné infekce?

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) se řadí k funkčním poruchám gastrointestinálního traktu. Podobně se po dlouhá léta pohlíželo i na vředovou chorobu gastroduodena, než bylo prokázáno, že klíčovým etiologickým agens pro vznik této nemoci je bakterie Helicobacter pylori. Nicméně se syndromem dráždivého tračníku se velice často setkáváme po proběhlé střevní infekci. Nabízí se proto otázka, jestli se na jeho vzniku může podílet infekce, zejména když střevní osídlení pacientů s IBS neodpovídá osídlení ve zdravém střevě.

Střevní flóra, infekce a IBS

Zodpovědět uspokojivě tuto otázku není nesnadné a dosud se to nikomu s konečnou platností nepodařilo. Vědci se však pokusili zmapovat vztah mezi střevní flórou, střevními infekcemi a IBS. Podrobné výsledky a komentář k výzkumu byl publikován v časopise Journal of Gastroenterology and Hepatology.

Bakterie, viry i parazité

Ukázalo se, že jak bakteriální, tak parazitární i virové onemocnění bylo následováno vznikem IBS s různou četností a závažností. O postinfekčním bakteriálním IBS informovala například anglická a norská studie, virovou IBS popsali kanadští lékaři, mnoho dat o bakteriální a parazitární IBS pochází z Asie. Původci podezřelými z participace na vzniku IBS jsou podle dostupných studií především Shigella dysenteriae, Giardia lamblia, Entamoeba histolytica a Blastocystis hominid.

Patogeneze a role probiotik

Patologické působení infekčních činitelů spočívá dle tohoto sdělení ve vlivu konečných produktů jejich metabolismu na střevní sliznici, v ovlivnění neuroendokrinní osy a vlivu na imunitní systém, a to i po zvládnutí infekce. Probiotika, která často u pacientů s IBS vedou ke zlepšení klinického stavu, dokážou patologické složení střevní flóry do jisté míry normalizovat, a tak nejspíše ovlivnit i celkovou odpověď organismu. Autoři článku však upozorňují, že získané výsledky a z nich vyplývající závěry rozhodně nejsou konečné a pro konkrétnější závěry není dosud dostatek dat.

(zak)

Zdroj:

 1. J Gastroenterol Hepatol. 2010; 25 (2): 244 –251.
 2.  

  Hodnocení článku

  Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
   
   

  Sdílení a tisk

  Doporučit článek e-mailem

  Vytisknout
   
   

  Čtěte dále

  Fekální laktoferin – nový marker, který odliší zánětlivé střevní onemocnění od syndromu dráždivého tračníku?

  Nespecifické střevní záněty (IBD) a syndrom dráždivého tračníku (IBS) jsou nemoci, které se mohou často prezentovat podobnými symptomy. Studie britských autorů se zabývala hledáním nového markeru zánětu, přičemž svoji pozornost vědci zaměřili na využití fekálního laktoferinu u pacientů s IBD, IBS a u zdravých kontrolních osob.

  Kouření u pacientů s IBD – kdy pacienti přestávají kouřit?

  Kouření, ať už aktivní, nebo pasivní, ovlivňuje vznik a průběh zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Zatímco u Crohnovy choroby zánět zhoršuje, u ulcerózní kolitidy naopak může mít pozitivní účinek.

  Souvislost mezi juvenilní idiopatickou artritidou a zánětlivými střevními onemocněními

  Juvenilní idiopatická artritida i zánětlivá střevní onemocnění jsou autoimunitní onemocnění, která se často vyskytují spolu. Jak ve své studii zkoumali dětští lékaři z pařížské Université Paris-Descartes, u některých pacientů léčených s JIA se právě IBD vyvinuly.  Všechny novinky