Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 15.1.2014

Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou známé svým chronickým průběhem, ovšem méně známý je jejich vztah ke zvýšení mortality těchto pacientů, jak ve vztahu k všeobecným příčinám úmrtnosti, tak ve vztahu ke komplikacím vyplývajícím ze základního onemocnění.

Metody studie

Pro ozřejmění vztahu nespecifických střevních zánětů (IBD) ke zvýšené mortalitě postižené části populace byla vytvořena metaanalýza 35 studií obsahujících zmínku o vztahu mezi IBD a mortalitou či výskytem specifického onemocnění. Výzkumníci se u pacientů s IBD především soustředili na výskyt kolorektálního karcinomu, nealkoholických jaterních onemocnění, plicních a kardiovaskulárních onemocnění. Z celkového počtu 35 studií se jednalo o 23 kohortových studií, 8 studií z jednoho centra a 4 multicentrické studie. Celkem bylo v metaanalýze zahrnuto 32 269 pacientů s Crohnovou chorobou a 18 952 pacientů s ulcerózní kolitidou.

Výsledky studie

Ze statistických výpočtů vyplývá, že v případě mortality ze všech příčin jsou pacienti s IBD ve zvýšeném riziku. Pro pacienty s ulcerózní kolitidou byl stanoven standardizovaný index úmrtnosti 1,19 (95% interval spolehlivosti CI: 1,06–1,35) a pro pacienty s Crohnovou chorobou 1,38 (95% CI: 1,23–1,55). Nicméně je potřeba zmínit určitou heterogenitu zkreslující výsledky, která se objevila mezi jednotlivými typy studií. V případě mortality ze specifických příčin přinesla metaanalýza následující výsledky: pacienti s Crohnovou chorobou i ulcerózní kolitidou mají významně zvýšený standardizovaný index úmrtnosti v souvislosti s kolorektálním karcinomem (více muži než ženy), plicními chorobami a nealkoholickými jaterními chorobami. Nicméně obdobný nárůst v souvislosti s kardiovaskulárními chorobami nebyl zaznamenán.

Závěr

Zdá se, že tato studie je teprve první vlaštovkou, která ozřejmuje zvýšenou mortalitu u pacientů s IBD v porovnání s obecnou populací. Kromě kolorektálního karcinomu se naštěstí nejedná o nějak extrémně zvýšená rizika pro tuto populační skupinu. Je však patrno, že pacienti s IBD vyžadují profesionální lékařskou péči, bez které by se mortalita jistě zvýšila. Na přesnější výsledky však zatím musíme vyčkat, protože téměř polovina z kohortových studií je teprve ve svém počátku.

(holi)

Zdroj: Bewtra M., et al. Crohn’s Disease and Ulcerative Colitis Are Associated With Elevated Standardized Mortality Ratios: A Meta-Analysis. Inflamm Bowel Dis. 2013 March; 19 (3): 599–613; doi: 10.1097/MIB.0b013e31827f27ae

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc

69letý pacient se suspektní Crohnovou nemocí byl přeložen na kliniku gastroenterologie Pittsburské univerzity k další diagnostice a léčbě poté, co se dostavil do okresní nemocnice pro přítomnost čerstvé krve ve stolici a akutní anémii (Hb 80 g/l) vyžadující transfuzi.

Transperineální ultrazvuk u perianálního postižení u Crohnovy choroby

Transperineální ultrazvuk (TPUS) je jednoduchou a přesnou diagnostickou metodou použitelnou v péči o pacienty s perianální formou Crohnovy choroby (CD). Tuto metodu lze využít při stanovení postižení, zejména rozsahu fistul, i při následném sledování pacientů s perianální formou CD.

Zánět je nezávislým rizikovým faktorem pro vznik nádorů tlustého střeva u pacientů s ulcerózní kolitidou

Souvislost mezi zánětlivou aktivitou a vznikem kolorektálního karcinomu (CRN) u pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) je dobře popsána, nicméně v dostupných studiích není zohledněn vliv délky zánětu a případné protizánětlivé medikace na riziko vzniku CRN.Všechny novinky