Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Geny zodpovědné za onemocnění ulcerózní kolitidou identifikovány

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 6.6.2010

Geny zodpovědné za onemocnění ulcerózní kolitidou identifikovány

Vědci z Cedar-Sinai Hospital v USA zabývající se výzkumem lidského genomu nyní identifikovali geny související s ulcerózní kolitidou. Nabízí se tak vysvětlení pro to, jak toto onemocnění vzniká, což nabízí potenciál pro nové léčebné modality.

Studie se uskutečnila ve spolupráci specializovaných center v Cedar-Sinai v USA, Švédsku a Singapuru a Lékařskou fakultou v Harvardu. Centrum pro idiopatické střevní choroby v Cedar-Sinai je vysoce specializované zdravotnické a výzkumné zařízení, které je opakovaně řazeno k nejlepším centrům pro gastrointestinální onemocnění v USA.

Výsledky byly publikovány v časopise Nature Genetics. Celkem byly vyšetřeny geny od téměř 13 000 pacientů, aby mohlo být stanoveno, které z nich mají vztah k ulcerózní kolitidě. Bylo nalezeno celkem 30 regionů genomu, kde byl tento vztah prokázán.

Porozumění genetické podstatě onemocnění by také mohlo vysvětlit, proč je závažnost, symptomatologie a odpověď na léčbu u ulcerózní kolitidy u jednotlivých nemocných tak výrazně variabilní. Tato skutečnost by podle jednoho z hlavních autorů projektu Dr. McGoverna mohla vést k individuálnějšímu přístupu v léčbě, než je tomu dosud. Kromě toho, že současné léčebné prostředky by mohly být využity efektivněji, rýsuje se tu i možnost zcela nových cest v léčbě ulcerózní kolitidy.

Ulcerózní kolitida se řadí k nespecifickým střevním zánětům a počet postižených se v USA odhaduje na 1,4 milionu. Každý rok je zde diagnostikováno zhruba 30 000 nových případů. Onemocnění je charakterizováno tvorbou ulcerací a zánětů ve sliznici tlustého střeva. Pacienti si stěžují nejčastěji na bolesti břicha, krvavé průjmy, krvácení z rekta, někteří udávají úbytek na váze, únavu a nechutenství. Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění, kdy se střídají remise s relapsy, přičemž 10 % pacientů má obtíže trvale. Pacienti s ulcerózní kolitidou jsou také významně ohroženi karcinomem tlustého střeva.

(jos)

Zdroj:

 1. Nature Genetics 2010; 42, 332–337; doi: 10.1038/ng.549
 2.  

  Hodnocení článku

  Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
   
   

  Sdílení a tisk

  Doporučit článek e-mailem

  Vytisknout
   
   

  Čtěte dále

  Výhody kombinovaného perorálního a rektálního podání mesalazinu II.

  Kombinované perorální a rektální podávání mesalazinu (Pentasa) je možné u pacientů s rozsáhlou mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou – výhody kombinace dokládají výsledky randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie.

  Výhody kombinovaného perorálního a rektálního podání mesalazinu I.

  Kombinované perorální a rektální podávání mesalazinu (Pentasa) je možné u pacientů s rozsáhlou mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou – výhody kombinace dokladují výsledky randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie.

  Vitamín B6 jako prevence kolorektálního karcinomu

  Doktorka Susanna C. Larsson se svými kolegy z Karolinska Institute ve Stockholmu, ve Švédsku zjistila, že vitamín B6 chrání proti nádoru tlustého střeva, a to speciálně u žen, které konzumují alkohol. Výsledky své studie vědci uveřejnili v červnovém čísle 2005 časopisu Gastroenterology.  Všechny novinky