Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Geny rozliší střevní zánět od dráždivého tračníku

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 3.10.2008

Geny rozliší střevní zánět od dráždivého tračníku

Zánětlivé střevní onemocnění a syndrom dráždivého tračníku mají spoustu shodných rysů, pro které není zejména v počátcích diagnostického procesu snadné jejich rozlišení. Výzkum švédských genetiků by mohl diagnostiku značně usnadnit. Objevili totiž genové rozdíly mezi ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí a syndromem dráždivého tračníku. Podrobné výsledky výzkumu byly uveřejněny v červnovém vydání časopisu Gastroenterology.

Vědci z Karolinska Institute ve Stockholmu v čele s doktorkou Petrou von Stein zkoumali profily genové exprese v bioptických vzorcích sliznice tlustého střeva. Vzorky byly získány celkem od tří set jednoho pacienta s klinickými a patologickými známkami ulcerózní kolitidy, Crohnovy nemoci, syndromu dráždivého tračníku, blíže neklasifikovaného střevního zánětu, divertikulózy nebo kolorektálních polypů.

Ve vzorcích bylo identifikováno sedm rozdílně exprimovaných genových markerů, které podle vědců umožňují odlišit od sebe sledovaná onemocnění. Vědci se domnívají, že genová exprese odpovídajících markerů ve střevních biopsiích pacientů se syndromem dráždivého tračníku nebo podobným onemocněním může usnadnit jak diagnostiku, tak rozhodování o vhodné terapii těchto pacientů.

Komentátoři publikovaných výsledků studie, doktor Alan Hurty a doktor Ramnik J. Xavier z Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School v Bostonu upozorňují, že takové vyšetření, které bylo použito ve studii, tj. vyšetření střevní sliznice na molekulární bázi, je sice do budoucna velmi slibné, zároveň však patří mezi ne zcela prozkoumané diagnostické metody a bude vyžadovat lepší pochopení mechanismů uvedených nemocí.

Zdroj:

  • Gastroenterology 2008;134:1869–1881,2164–2168.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mezinárodní tým identifikoval jednadvacet genetických variací, které představují rizikové faktory pro vznik Crohnovy nemoci

Tým vědců zkombinoval data ze tří nezávislých studií. Výsledkem bylo určení 21 genetických odlišností, které jsou asociovány s IBD. Celkově se tak zvýšil počet známých rizikových faktorů pro Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu na 32.

Hypnóza může přispět ke snížení zánětlivého procesu u idiopatických střevních zánětů

Hypnoterapie přispívá ke snížení aktivity zánětu u pacientů s ulcerózní kolitidou. Vědci z londýnské Queen Mary School of Medicine and Dentistry se zabývali otázkou, zda může hypnóza ovlivnit některé zánětlivé markery typicky zvýšené při relapsu idiopatických střevních zánětů, a přispět tak ke snížení aktivity zánětu nebo reverzibilitě některých změn.

Omega-3 mastné kyseliny remisi Crohnovy choroby neudrží

Díky svým protizánětlivým účinkům se omega-3 mastné kyseliny v rámci léčby Crohnovy choroby používají jako podpora hojení postižené střevní sliznice, což má mimo jiné posílit remisi onemocnění a oddálit až znemožnit její relaps. Výsledky nových klinických studií však ukazují, že podávání omega-3 mastných kyselin relapsu nemoci nezabrání o nic lépe než placebo.Všechny novinky