Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Gastroezofageální reflux a příznaky dráždivého tračníku zhoršují kvalitu života pacientů s celiakií a nespecifickými střevními záněty

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 29.7.2011

Gastroezofageální reflux a příznaky dráždivého tračníku zhoršují kvalitu života pacientů s celiakií a nespecifickými střevními záněty

Závěry studie gastroenterologické skupiny z britského Sheffieldu potvrzují údaje o vyšší prevalenci příznaků gastroezofageálního refluxu a dráždivého tračníku v populaci pacientů s celiakií a nespecifickými střevními záněty. Tyto obtíže mají také vliv na horší kvalitu života těchto pacientů a zvyšují u nich riziko deprese a úzkosti.

Výše zmíněné studie se zúčastnilo 225 celiaků, 228 pacientů s ulcerózní kolitidou a 230 pacientů s Crohnovou nemocí (všechny skupiny s histologicky potvrzeným onemocněním) a 348 kontrol odpovídajících pohlavím a věkem skupinám vyšetřovaných pacientů. Hodnocení bylo provedeno na základě vyplnění řady dotazníků: Short-Form 36 (SF-36), zaměřeným na kvalitu života, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), zabývajícím se příznaky úzkosti a deprese, reflux screen, hodnotícím příznaky gastroezofageálního refluxu, Rome II criteria, definujícím příznaky dráždivého tračníku.

V porovnání jednotlivých skupin pacientů nejvyšší kvalitu života udávali pacienti s ulcerózní kolitidou, následovaní celiaky a nakonec pacienty s Crohnovou nemocí. S tím koreluje i prevalence příznaků gastroezofageálního refluxu v jednotlivých skupinách: 62 % u ulcerózní kolitidy, 66% u celiakie a 72% u Crohnovy nemoci. Prevalence obtíží v kontrolní skupině byla 50 %.

Nepřímo úměrně s tíží příznaků gastroezofageálního refluxu klesala kvalita života pacientů. Přítomnost příznaků dráždivého tračníku byla také spojena s horší kvalitou života. Prevalence syndromu dráždivého tračníku v jednotlivých skupinách činila 16 % u ulcerózní kolitidy, 22 % u celiakie, 24 % u Crohnovy nemoci a 6 % ve skupině kontrol.

(olo)

Zdroj: European Journal of Gastroenterology & Hepatology, 2011 Feb; 23 (2): 159–65

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zdravotní rizika infekce Clostridium difficile u pacientů s IBD

Infekce Clostridium difficile (C. difficile) v nemocničním prostředí představuje v rozvinutých zemích velký problém i přes zavedená hygienická opatření a zvýšenou kontrolu nad antibiotickou politikou.

Účinnost imunosupresiv v terapii IBD

Data týkající se účinnosti analogů thiopurinů [azathioprinu, (AZA) a 6-mercaptopurinu (6-MP)], metotrexátu (MTX) a cyklosporinu v terapii zánětlivých střevních onemocnění (IBD) jsou kontroverzní. V dubnovém čísle časopisu American Journal of Gastroenterology byl publikován systematický přehled literatury dokladující účinnost imunosupresivní terapie.

Originální mesalazin v nové lékové formě – PENTASA SACHETS 2 g

Novým pokrokem v léčbě idiopatických střevních zánětů jsou nové sáčky s obsahem 2 g mesalazinu Pentasa Sachets 2 g. Jde o jediný přípravek na trhu s tímto obsahem účinné látky, která umožňuje pacientům s ulcerózní kolitidou podávání jedné dávky jednou denně pro udržení remise. Produkt je dostupný od 1. 6. 2011.Všechny novinky