Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

FDA varuje před riziky léčby inhibitory TNF u dětí

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 6.12.2009

FDA varuje před riziky léčby inhibitory TNF u dětí

Podle analýzy americké FDA (Food and Drug Administration) zvyšují inhibitory TNF riziko lymfomů a dalších malignit u pediatrických pacientů, kterým jsou tyto léky podávány pro léčbu zánětlivých onemocnění, jako je například juvenilní revmatoidní artritida nebo Crohnova nemoc.

TNF inhibitory jsou monoklonální protilátky proti tumor nekrotizujícímu faktoru, jehož nadbytek hraje u chronických zánětlivých onemocnění důležitou roli. Do skupiny TNF inhibitorů patří následující léky:

  • infliximab (Remicade),
  • etanercept (Enbrel),
  • adalimumab (Humira),
  • certolizumab pegol (Cimzia),
  • golimumab (Simponi).
FDA se u dětí léčených infliximabem, etanerceptem nebo adalimumabem, většinou v kombinaci s imunosupresivní léčbou, podařilo identifikovat 48 případů malignit, včetně 11, které vyústily v úmrtí pacientů. TNF inhibitory certolizumab a golimumab, které se začaly využívat teprve nedávno, nebyly do analýzy zahrnuty, neboť nebyly v době studie zdaleka tak rozšířené jako výše zmíněná trojice monoklonálních protilátek.

Téměř v polovině popsaných malignit šlo o lymfomy, vyskytla se ale i leukemie, maligní melanom a nádory solidních orgánů. FDA požaduje, aby všechny léky ze skupiny TNF inhibitorů obsahovaly varování, že mohou zvyšovat riziko nádorových onemocnění u dětí, i v příbalovém letáku.

FDA doporučuje, aby lékaři zvýšené riziko vzniku maligního onemocnění ještě před nasazením TNF inhibitorů řádně probrali s rodinami dětí, u kterých je léčba zvažována. Také je třeba monitorovat všechny malignity vzniklé v průběhu i po ukončení léčby. Toto upozornění se týká i nově vzniklé či progredující psoriázy.

(hak)

Zdroj:Bridget M. Kuehn, TNF Blocker Risks, JAMA 2009; 302 (11): 1162.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,3/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pentasa nově ve formě rektální suspenze

Kombinované podání PENTASY (mesalazin) v perorální formě a ve formě rektální suspenze dosahuje lepších výsledků než samotná perorální terapie u pacientů s rozsáhlou mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou - výsledky randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie.

Nakolik přispívá užívání NSAID či antibiotik, systémová nebo gastrointestinální infekce a stres k relapsu IBD?

Nesteroidní antiflogistika (NSAID), antibiotika, systémová nebo gastrointestinální infekce či stres bývají řazeny mezi faktory potenciálně přispívající ke spuštění relapsu idiopatických střevních zánětů.

Léčba Crohnovy choroby pomocí infliximabu u dospělých

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které lze léčit mnoha léčebnými postupy. Mezi základní pilíře léčby těchto zánětů patří v ČR podávání mesalazinu, začíná se objevovat i kombinace mesalazin–infliximab. A právě léčbu pomocí infliximabu shrnuli italští vědci z Římské univerzity ve své práci publikované v odborném medicínském časopise Biologics: Targets & Therapy.Všechny novinky