Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Deficit vitaminu B12 u pacientů s IBD

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 7.7.2014

Deficit vitaminu B12 u pacientů s IBD

Diagnostika a následná terapie deficitu vitaminu B12 u pacientů s idiopatickými střevními záněty (IBD) se často neopírají o poznatky EMB (evidence based medicine), a to zejména z důvodů, že dosud není zcela jasné, nakolik může samotná malabsorpce vést k rozvoji klinického onemocnění.

Kanadští gastroenterologové provedli nedávno systematickou review, která měla za cíl zjistit, nakolik samotné onemocnění IBD predisponuje pacienty ke vzniku deficitu vitaminu B12. Za tímto účelem byla nezávislými recenzenty provedena rozsáhlá analýza databází Ovid MEDLINE a EMBASE. Bylo tak nalezeno celkem 42 relevantních prací čítajících celkem 3732 pacientů.

Bylo zjištěno, že samotná diagnóza Crohnovy nemoci, bez provedené ileocekální resekce a bez ohledu na místo postižení ilea, nevedla ke zvýšení rizika vzniku deficitu vitaminu B12. U Crohnovy nemoci byla s deficitem vitaminu B12 spojena resekce ilea větší než 30 cm, zatímco resekce úseku menšího než 20 cm nikoliv. Diagnóza ulcerózní kolitidy pacienty nepredisponovala ke vzniku deficitu vitaminu B12. Žádné ze studií se nepodařilo využít v diagnostice testování pomocí biomarkerů, jak je uváděno v současných doporučeních týkajících se deficitu vitaminu B12.

Výše uvedená zjištění tedy nepotvrdila spojitost deficitu vitaminu B12 a Crohnovy nemoci jako takové (bez ohledu na postižení ilea). Pouze resekce ilea větší než 30 cm predisponovala pacienty s CD k deficitu vitaminu B12 a potřebě následné suplementace. Na základě těchto nálezů se autoři pokusili navrhnout konkrétní diagnostický a terapeutický algoritmus, nicméně všechny tyto nálezy a doporučení vyžadují ověření v dalších prospektivních studiích. Samotné sérové hladiny vitaminu B12 jsou však pravděpodobně k diagnostice deficitu u asymptomatických pacientů nedostatečné.

(mik)

Zdroj: Battat R., Kopylov U., Szilagyi A., et al. Vitamin B12 deficiency in inflammatory bowel disease: prevalence, risk factors, evaluation, and management. Inflamm Bowel Dis. 2014 Jun; 20 (6): 1120–8; doi: 10.1097/MIB.0000000000000024.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,4/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Časná endoskopická rekurence nemoci po ileocekální resekci

Incidence endoskopické rekurence Crohnovy nemoci činí v prvním roce po předchozí kurativní resekci střeva více než 75 %. Endoskopie představuje nejcitlivější metodu detekce časných slizničních změn a zdá se, že závažná endoskopická rekurence v prvním roce tak predikuje rozvoj klinického relapsu.

Opožděné stanovení diagnózy Crohnovy choroby je spojeno s komplikovaným průběhem nemoci

Vliv pozdní diagnostiky, tj. doby od objevení se prvních příznaků do stanovení diagnózy, na klinický průběh Crohnovy nemoci (CD) nebyl dosud plně objasněn. Nakolik může opoždění stanovení diagnózy tedy nějakým způsobem ovlivnit samotný průběh nemoci, se nedávno pokusila odpovědět skupina švýcarských gastroenterologů.

Mají zánětlivá střevní onemocnění vliv i na čich a chuť pacientů?

Nová studie německých vědců publikovaná v časopise PloS One se zaměřila na pacienty se zánětlivými střevními onemocněními (zkratka IBD). Konkrétně studovali vliv onemocnění a aktuální medikace na vnímání chuťových a čichových vjemů.Všechny novinky