Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Časná endoskopická rekurence nemoci po ileocekální resekci

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 23.6.2014

Časná endoskopická rekurence nemoci po ileocekální resekci

Incidence endoskopické rekurence Crohnovy nemoci činí v prvním roce po předchozí kurativní resekci střeva více než 75 %. Endoskopie představuje nejcitlivější metodu detekce časných slizničních změn a zdá se, že závažná endoskopická rekurence v prvním roce tak predikuje rozvoj klinického relapsu.

Incidencí časné endoskopické rekurence Crohnovy nemoci se blíže zabývali italští gastroenterologové. Ti provedli prospektivní multicentrickou studii, která hodnotila endoskopickou rekurenci Crohnovy nemoci šest měsíců po provedení kurativního resekčního výkonu. Své výsledky pak nedávno publikovali v časopise Journal of Crohns and Colitis. Do zmiňované studie bylo zařazeno celkem 170 pacientů, kteří po provedení chirurgického výkonu užívali jako časnou terapii závažné endoskopické rekurence azathioprin nebo 5-aminosalicylovou kyselinu.

Šest měsíců po operaci byla endoskopická rekurence nemoci zaznamenána u 105 pacientů (62 %). Endoskopické skóre bylo hodnoceno jako závažné až u 78,1 % z nich (85 ze 105). Dle univariantní analýzy však jediným faktorem ovlivňujícím výsledné riziko závažné endoskopické rekurence byla ileokolická forma nemoci (p = 0,04; OR 0,52, 95% CI 0,277–0,974).

V této prospektivní multicentrické studii byla do šesti měsíců od provedení ileokolické resekce zaznamenána endoskopická rekurence nemoci u většiny pacientů. U signifikantního počtu jedinců se pak jednalo o závažnou endoskopickou rekurenci. Tyto nálezy naznačují, že endoskopická kontrola nemoci po provedení resekčního výkonu by měla být prováděna již s odstupem šesti místo dvanácti měsíců, a to s cílem zajištění časné adekvátní terapie.

(mik)

Zdroj: Orlando A., Mocciaro F., Renna S., et al. Early post-operative endoscopic recurrence in Crohn’s disease patients: Data from an Italian Group for the study of inflammatory bowel disease (IG-IBD) study on a large prospective multicenter cohort. J Crohns Colitis. 2014 Mar 11; pii: S1873-9946(14)00059-2; doi: 10.1016/j.crohns.2014.02.010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Opožděné stanovení diagnózy Crohnovy choroby je spojeno s komplikovaným průběhem nemoci

Vliv pozdní diagnostiky, tj. doby od objevení se prvních příznaků do stanovení diagnózy, na klinický průběh Crohnovy nemoci (CD) nebyl dosud plně objasněn. Nakolik může opoždění stanovení diagnózy tedy nějakým způsobem ovlivnit samotný průběh nemoci, se nedávno pokusila odpovědět skupina švýcarských gastroenterologů.

Mají zánětlivá střevní onemocnění vliv i na čich a chuť pacientů?

Nová studie německých vědců publikovaná v časopise PloS One se zaměřila na pacienty se zánětlivými střevními onemocněními (zkratka IBD). Konkrétně studovali vliv onemocnění a aktuální medikace na vnímání chuťových a čichových vjemů.

Spojitost mezi sérovými hladinami bilirubinu a Crohnovou nemocí

Předpokládá se, že oxidativní stres hraje důležitou roli v rozvoji Crohnovy nemoci (CD). Za hlavní endogenní antioxidant je považován bilirubin v séru. Nakolik jsou sérové hladiny bilirubinu a geny ovlivňující jeho systémové koncentrace spojeny s CD, se pokusila odpovědět studie publikovaná v březnovém vydání Inflammatory Bowel Diseases.Všechny novinky