Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Budesonid MMX v léčbě ulcerózní kolitidy: bezmála dva roky zkušeností u českých pacientů

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 13.11.2017

Budesonid MMX v léčbě ulcerózní kolitidy: bezmála dva roky zkušeností u českých pacientů

Následující text rekapituluje specifika a indikace nového topického kortikosteroidu a představuje klinickou studii, která monitorovala start budesonidu MMX v 10 českých gastroenterologických centrech.

Specifika nového léku

Budesonid MMX je nový topický kortikosteroid určený pro léčbu mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidy. Významnou předností budesonidu je jeho vysoký first-pass efekt: 90 % léčiva vstřebaného ze střeva je odbouráno při prvním průchodu játry, což je podstatou jeho vysoké bezpečnosti a toho, že nevykazuje typické vedlejší systémové účinky glukokortikoidů.

Přízvisko MMX u nového léku značí multi-matrix. Jde o unikátní systém uspořádání tablety, díky kterému je budesonid distribuován pozvolna a rovnoměrně v celé délce tlustého střeva. Přinesl tak skutečně novinku na pole léčby ulcerózní kolitidy (UC), jelikož dosavadní topické perorální kortikosteroidy se cíleně uvolňují především v terminálním ileu, a jsou tak vhodné u některých forem Crohnovy choroby, ale nikoliv pro pacienty s UC.

Start pod dozorem

Na českém trhu je budenosid MMX dostupný od února 2016. Tým gastroenterologů z 10 center v celé České republice spolupracoval na sledování „prvních krůčků“ tohoto preparátu v naší klinické praxi. Jejich multicentrická retrospektivní studie byla publikována v listopadu 2016. Celkem 81 pacientů s mírně až středně aktivní UC, u kterých byla zahájena terapie budesonidem MMX v dávce 9 mg/den, bylo v rámci ní sledováno po dobu 8 týdnů. Efektivita léčby byla hodnocena pomocí klinického (v týdnech 0, 4, 8) a endoskopického (v týdnech 0, 8) skóre Mayo. V týdnech 4 a 8 byly dotazníkovou metodou zaznamenány bezpečnost, tolerance a adherence k léčbě.

Výsledky sledování

Při terapii budesonidem MMX došlo k významnému snížení klinické a endoskopické aktivity UC. Průměrná hodnota parciálního skóre Mayo klesla mezi 0. a 8. týdnem sledování z 5,46 na 1,99, průměrná hodnota endoskopického skóre Mayo poklesla z 2,09 na 1,02. Zcela normální endoskopický nález (Mayo 0) byl na konci sledování zaznamenán u 22 (29,3 %) pacientů, v klinické remisi (parciální skóre Mayo ≤ 1) se v 8. týdnu nacházelo 52 % pacientů a klinická odpověď nastala celkem u 84 % nemocných. Bezpečnostní profil léčiva byl výborný.

Závěr

Budesonid MMX v tomto krátkodobém sledování prokázal svou velmi dobrou efektivitu i bezpečnost v léčbě pacientů s mírnou až středně závažnou ulcerózní kolitidou. Nezbývá než mu do dalších let na českém trhu popřát co nejvíce obdobných úspěchů ve prospěch nemocných s UC.

(luko)

Zdroje: 

  1. Hrdlička L., Bortlík M., Douda T. et al. Budesonid MMX (Cortiment® 9 mg) v léčbě ulcerózní kolitidy v reálné klinické praxi. Gastroenterologie a hepatologie 2016; 70 (6): 509−513.
  2. Lukáš M. Cortiment® – první orální budesonid pro léčbu mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidy. Gastroenterologie a hepatologie 2016; 70 (1): 95−96.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jaká je nejčastěji podávaná udržovací dávka mesalazinu u ulcerózní kolitidy v reálné klinické praxi?

Autoři ze Španělska v následujícím textu popisují svoje zkušenosti s udržovací léčbou mesalazinem u pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) – v jaké dávce jej podávají a s jakými výsledky.

Zvýšení dávky mesalazinu při relapsu ulcerózní kolitidy na nízkodávkové udržovací terapii

Pokud vznikne relaps ulcerózní kolitidy i přes udržovací terapii, neznamená to léčebné selhání mesalazinu. Zvýšení jeho dávky až na dvojnásobek může být postačujícím krokem.

Protektivní účinek derivátů kyseliny 5-aminosalicylové na riziko rozvoje kolorektálního karcinomu u zánětlivých střevních onemocnění

Přes rozsáhlý výzkum chemoprotektivních účinků kyseliny 5-aminosalicylové (5-ASA) u pacientů se zánětlivými střevními onemocněními (IBD) jsou výsledky stále nejednoznačné. Autoři nedávno publikované studie si dali za cíl systematicky zhodnotit dostupnou literaturu a shrnout důkazy o účinku 5-ASA na riziko rozvoje kolorektálního karcinomu (CRC) a dysplazie (Dys) u pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) nebo Crohnovou chorobou (CD).Všechny novinky