Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Atypický fenotyp u dětských pacientů s UC – výsledky analýzy registru EUROKIDS

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 13.7.2013

Atypický fenotyp u dětských pacientů s UC – výsledky analýzy registru EUROKIDS

Stanovení definitivní diagnózy ulcerózní kolitidy (UC) může být někdy u pediatrických pacientů velmi náročné. Nález izolované kolitidy s určitými překryvnými znaky bývá totiž běžný i u dětí s Crohnovou nemocí (CD) a stejně tak nejsou neobvyklé ani atypické fenotypy UC. Přesnější určení fenotypu atypických forem zánětlivých střevních onemocnění (IBD) umožňuje tzv. Pařížská klasifikace. Prevalenci atypických forem nově vzniklé UC u dětí za použití zmiňované klasifikace se pokusila určit nedávno publikovaná studie.

Za tímto účelem použili autoři informace z registru EUROKIDS, přičemž vstupní kohorta neléčených pacientů s IBD podstoupila hodnocení v době stanovení diagnózy. Pacienti s nezařazeným IBD byli vyloučeni. Pacienti s izolovanou crohnovskou kolitidou pak posloužili jako kontrolní skupina.

Celkem byly do analýzy zahrnuty údaje získané od 898 dětských pacientů (643 UC, 255 CD kolitida). Extenzivní pankolitida byla přítomna u 77 % pacientů s UC. Makroskopicky chybějící postižení rekta bylo pozorováno u 5 % pacientů a bylo nepřímo spojeno s věkem dítěte (průměrný věk 9,9 vs. 11,8 roku, p = 0,02). Postižení horní části gastrointestinálního traktu (GIT) bylo pozorováno u 4 % pacientů. Eroze v žaludku byly přítomny u 3,1 % dětí, ale otevřené ulcerace u 0,4 %. U 0,8 % dětí byly eroze nebo ulcerace lokalizovány pouze v jícnu či duodenu. Odpovídající postižení horního GIT u CD bylo pozorováno u 22 % pacientů. Levostranná kolitida s periapendikulární infiltrací (tzv. cecal patch) byla pozorována u 2 % pacientů.

Extenzivní kolitida a chybějící postižení rekta jsou u dětských pacientů s UC na věku závislými fenotypy. Chybějící postižení rekta, „cecal patch“, „backwash“ ileitida a eroze v žaludku nebývají v době stanovení diagnózy na rozdíl od ulcerací v žaludku a erozí v duodenu a jícnu vzácným nálezem. Rozpoznání atypického fenotypu u pediatrických pacientů je tedy pro správnou klasifikaci i další management nemoci naprosto zásadní.

(mik)

Zdroj: Levine A. et al.Atypical disease phenotypes in pediatric ulcerative colitis: 5-year analyses of the EUROKIDS Registry. INflamm Bowel Dis. 2013 Feb; 19 (2): 370–7; doi: 10.1002/ibd.23013.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Adenomy u nespecifických střevních zánětů zvyšují riziko pokročilé neoplazie

Není stále jasné, zdali pacienti s nespecifickými střevními záněty (NSZ), u kterých se objeví adenomy, mají vyšší riziko rozvoje high-grade dysplazie (HGD) či kolorektálního karcinomu (CRC) než pacienti bez NSZ se sporadickými adenomy.

Využití PET/CT v diagnostice nespecifických střevních zánětů

Podle studie publikované v březnu letošního roku v časopise The Journal of Nuclear Medicine je využití pozitronové emisní tomografie (PET/CT) se značenou fluordeoxyglukózou (18F-FDG) vysoce efektivní při diagnostice i sledování vývoje nespecifických střevních zánětlivých onemocnění (IBD), jako jsou Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.

Vakcinace proti chřipce je podle studie bezpečná také pro děti s IBD

Proočkovanost dětské populace trpící nespecifickými střevními záněty (IBD) je v případě chřipky relativně nízká, ačkoliv je vakcinace pro tuto skupinu pacientů bezpečná. Alespoň to tvrdí výsledky kanadské studie, které byly na jaře letošního roku publikovány v časopise Pediatrics.Všechny novinky