Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Aspirin, nesteroidní antiflogistika a riziko Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy – kohortová studie

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 16.9.2012

Aspirin, nesteroidní antiflogistika a riziko Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy – kohortová studie

Acylpyrin a nesteroidní antiflogistika (NSAIDs) působí protizánětlivě, přesto ale bylo jejich užívání dle některých studií spojeno s vyšší pravděpodobností rozvoje Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.

Cílem kohortové studie publikované v Annals of Internal Medicine v březnu tohoto roku bylo posoudit vztah mezi užíváním NSAIDs a aspirinu a incidencí nespecifických střevních zánětů. Lékaři z Harvardské lékařské univerzity ve spolupráci s bostonskou a massachusettskou nemocnicí do své prospektivní studie zařadili 76 795 amerických žen, které pravidelně v dvouletých intervalech podávaly informace o užívání aspirinu a nesteroidních antiflogistik. U těchto žen byla v průběhu let 1990−2008 sledována incidence Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.

V průběhu 18 let bylo zaznamenáno 123 případů Crohnovy nemoci a 117 případů ulcerózní kolitidy. Ženy, které užívaly nesteroidní antiflogistika minimálně 15 dní v měsíci, byly v porovnání se ženami, které tyto medikamenty neužívaly, vystaveny zvýšenému riziku jak Crohnovy nemoci (absolutní rozdíl v incidenci uzpůsobené věku 6 případů na 100 000 osob za rok), tak ulcerózní kolitidy (absolutní rozdíl 7 případů na 100 000 osob za rok). Méně časté užívání NSAIDs ani užívání aspirinu nebylo prokazatelně asociováno s vyšším rizikem idiopatických střevních zánětů.

Tyto závěry mají spíše mechanistický než klinický význam, neboť absolutní incidence Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy spojená s užíváním NSAIDs byla nízká. Není pravděpodobné, že by zvýšení rizika obou nemocí asociované s NSAIDs svým významem převážilo rovnováhu mezi rizikem a přínosem podávání těchto látek.

(hak)

Zdroj: Aspirin, Nonsteroidal Anti-inflammatory Drug Use, and Risk for Crohn Disease Ulcerative Colitis: A Cohort Study. Ashwin N. Ananthakrishnan et al. Ann Intern Med. 2012 March 6; 156 (5): 350–359; doi: 10.1059/0003-4819-156-5-201203060-00007.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Predikce adherentního chování u pacientů s IBD

Nonadherence k medikamentózní léčbě může mít zásadní dopad na průběh léčby zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Prokazatelně je spojena s vyšší aktivitou choroby.

MR enterografie tenkého střeva: stanovení obtíží u Crohnovy choroby

Enterografie využívající magnetické rezonance neboli MR enterografie (MRE) se u pacientů s Crohnovou chorobou rychle stává radiologickým vyšetřením první volby.

Význam a stav výživy u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

U pacientů s nespecifickým střevním zánětem (IBD) je zhoršený stav výživy v antropometrických (BMI, tloušťka kožní řasy) i biochemických ukazatelích (hladiny minerálů, stopových prvků a dalších v krvi), na čemž se podílí složení stravy a aktivita zánětu.Všechny novinky