Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Antibiotika v dětství versus nespecifické střevní záněty

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 5.11.2012

Antibiotika v dětství versus nespecifické střevní záněty

Nespecifické střevní záněty (IBD) jsou chronická zánětlivá onemocnění trávicího traktu. Řadí se mezi ně například Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. Tyto choroby se začínají manifestovat v dětství nebo během dospělosti a jejich etiologie je zatím nejasná.

Děti užívající antianaerobní antibiotika v první pěti letech života mají asi 5,5× větší riziko rozvoje IBD ve srovnání s těmi, které antibiotika neužívaly. Na tato fakta zpětně odkazuje studie u více než 1 milionu dětí, u kterých bylo následným sledováním získáno 6,6 milionu pacientolet. U 748 pacientů (0,07 %) se rozvinulo IBD, což činí celkovou incidenci 1,2:10 000 pacientolet.

Expozice antibiotikům

Více než polovina dětských pacientů (57,7 %) obdržela nejméně jedna antianaerobní antibiotika, jako jsou penicillin, ampicillin, tetracyklin atd. Užívali je 1–2 týdny. Ve skupině užívající léky byla incidence IBD 1,52:10 000 pacientolet, kdežto v druhé skupině 0,83:10 000. Vědci přišli na to, že každá dávka antibiotik zvyšuje riziko IBD o 6 % a každý týden užívání o 1 %. Dále zjistili, že v prvním roce života roste riziko přímo úměrně s počtem předepsaných antibiotik.

Záleží však také na druhu antibiotik:

  •  vyvolávající IBD: penicilin, širokospektrální antibiotika, cefalosporiny
  •  nevyvolávající IBD: makrolid, sulfonamid, tetracyklin

Paradoxní bylo zjištění, že dva potenciální léky na IBD – metronidazol a fluoroquinolon – u dětských pacientů IBD vyvolaly!

Ačkoliv ve vzduchu stále visí mnoho nezodpovězených otázek, vědci z University of Washington v Seattlu pomohli alespoň část záhady odkrýt. Některá antibiotika mají s největší pravděpodobností spojitost s rozvojem nespecifických střevních zánětů. Zjištění by zároveň mělo být varováním pro trend dnešní doby – nadměrné a nerozvážné předepisování antibiotik!

Vědcům nyní zbývá zjistit, jak souvisí poškození přirozené střevní flóry antimikrobiální terapií s pozdějším rozvojem onemocnění střev.

(holi)

Zdroj: Kronman, et al.: Antibiotic Exposure and IBD Development Among Children: A Population-Based Cohort Study: Pediatrics 2012 Oct; 130 (4): e794–803; doi: 10.1542/peds.2011-3886

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vysoká nadmořská výška zvyšuje riziko akutního vzplanutí zánětu u pacientů s IBD

Letecká doprava a cestování do oblastí s vysokou nadmořskou výškou zvyšuje u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) riziko akutního vzplanutí zánětu.

Souvislost mezi variantami genu NR1H4 kódujícího nukleární receptor pro žlučové kyseliny FXR a nespecifickými střevními záněty

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases, IBD) vznikají na základě interakcí mezi faktory vnějšího prostředí a neadekvátní imunitní odpovědí střeva u geneticky predisponovaných jedinců.

Role rektálních B1a lymfocytů u pacientů s ulcerózní kolitidou objasněna

Etiologie ulcerózní kolitidy (zkr. UC) zůstává i v dnešní době neznámá. Existují studie naznačující její souvislost s abnormální imunologickou odpovědí na střevní antigeny.Všechny novinky