Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Alternativní metody v léčbě IBD

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 9.11.2008

Alternativní metody v léčbě IBD

Na Rush University v americkém Illinois byly v červnu zahájeny dvě nové studie. První z nich si klade za cíl popsat vliv alternativní medicíny na zdravotní stav pacientů s ulcerózní kolitidou. Druhá studie má posoudit vliv diety na průběh Crohnovy nemoci.

Jedním z hlavních cílů při léčbě IBD je snížit počet vzplanutí a zmírnit zánětlivý proces. Vzhledem k nežádoucím účinkům protizánětlivé kortikoidní medikace je dobré omezit její užívání na nízké dávky a na potřebnou dobu. Je také známo, že k lepšímu průběhu Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy přispívá kontrola stresu a správná dieta, která nastolí rovnováhu střevní mikroflóry.

Alternativní léčebné metody v léčbě ulcerózní kolitidy

Jedna ze studií lékařů z Rush University si klade za cíl zjistit, zda může mít v léčbě IBD význam podpůrná a alternativní medicína. Přibližně 40 % amerických pacientů s IBD kromě klasické léčby využívá i podpůrnou nebo alternativní léčbu. Přesto ale panuje nedostatek vědecky ověřených důkazů účinnosti této léčby.

Podle doktora Jedela, klinického psychologa z gastroenterologické sekce na Rush University, by součástí studie měla být i edukace pacientů týkající se zvládání stresu psychologickými prostředky s využitím alternativních léčebných metod. Do výzkumu budou zahrnuti pacienti, u kterých se v posledních šesti měsících objevilo vzplanutí ulcerózní kolitidy.

Výzkum vlivu diety na průběh Crohnovy nemoci

Druhá studie by měla pozorovat pacienty s Crohnovou nemocí, u kterých by měl být sledován vliv dietních zvyklostí a případného používání potravinových doplňků na průběh Crohnovy nemoci. Optimální složení střevní mikroflóry by podle doktora Ece A. Mutlu, gastroenterologa stojícího v čele výzkumného týmu, mělo přispět k mírnějšímu průběhu onemocnění. Cílem studie je shrnout poznatky o vlivu diety a potravinových doplňků na Crohnovu nemoc.

Lékaři z Rush University se těmito dvěma studiemi snaží objasnit další možnosti při léčbě IBD a následně je aplikovat jako doplněk konvenční medicíny.

Zdroje:

(hak)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Aktivní uhlí v léčbě anální fistuly u Crohnovy nemoci

Anální fistuly jsou jednou z častých komplikací Crohnovy nemoci. Cílem studie bylo zvážit účinnost perorálně podávaného sférického adsorpčního uhlí (AST-120) při léčbě análních fistul u pacientů s Crohnovou nemocí.

Geny rozliší střevní zánět od dráždivého tračníku

Zánětlivé střevní onemocnění a syndrom dráždivého tračníku mají spoustu shodných rysů, pro které není zejména v počátcích diagnostického procesu snadné jejich rozlišení. Výzkum švédských genetiků by mohl diagnostiku značně usnadnit. Objevili totiž genové rozdíly mezi ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí a syndromem dráždivého tračníku...

Mezinárodní tým identifikoval jednadvacet genetických variací, které představují rizikové faktory pro vznik Crohnovy nemoci

Tým vědců zkombinoval data ze tří nezávislých studií. Výsledkem bylo určení 21 genetických odlišností, které jsou asociovány s IBD. Celkově se tak zvýšil počet známých rizikových faktorů pro Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu na 32.Všechny novinky