Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Aktivní uhlí v léčbě anální fistuly u Crohnovy nemoci

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 22.10.2008

Aktivní uhlí v léčbě anální fistuly u Crohnovy nemoci

Tým japonských vědců pod vedením Y. Fukudy zjistil, že perorálně podávané aktivní uhlí může u pacientů s Crohnovou nemocí a anální fistulou vést ke zlepšení stavu. Anální fistuly jsou jednou z častých komplikací Crohnovy nemoci. Cílem studie bylo zvážit účinnost perorálně podávaného sférického adsorpčního uhlí (AST-120) při léčbě análních fistul u pacientů s Crohnovou nemocí.

V této multicentrické randomizované studii kontrolované placebem byl pacientům s Crohnovou nemocí, kteří měli nejméně jednu aktivní anální fistulu, podáváno aktivní uhlí nebo placebo po dobu osmi týdnů. Za zlepšení stavu bylo pokládáno snížení počtu pozorovaných fistul o 50 % nebo více. Remise byla definována jako uzavření všech fistul po 4 i 8 týdnech. Současně byl posouzen také index perianální aktivity nemoci (PDAI - Perianal Disease Activity Index) a index aktivity Crohnovy nemoci (CDAI – Crohn’s Disease Activity Index).

Studie se zúčastnilo celkem 57 pacientů, z nichž sedmadvaceti bylo podáno aktivní uhlí (AST-120) a třiceti placebo. Zlepšení stavu bylo pozorováno u 37 % pacientů ve skupině AST-120 a u 10 % pacientů, kterým bylo podáno placebo. Remise nastala u 29,6 % pacientů léčených aktivním uhlím a u 6,7 % pacientů z kontrolní skupiny. Stejně tak došlo ke znatelnému zlepšení indexu aktivity Crohnovy nemoci i indexu perianální aktivity nemoci.

Léčba AST-120 byla pacienty velmi dobře tolerována, v průběhu studie nebyly pozorovány žádné život ohrožující nežádoucí účinky. Závěrem japonských lékařů je tvrzení, že AST-120 je vhodnou alternativou a doplněním dosavadní léčby análních fistul u pacientů s Crohnovou nemocí.

Zdroj:

     
-->
 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Geny rozliší střevní zánět od dráždivého tračníku

Zánětlivé střevní onemocnění a syndrom dráždivého tračníku mají spoustu shodných rysů, pro které není zejména v počátcích diagnostického procesu snadné jejich rozlišení. Výzkum švédských genetiků by mohl diagnostiku značně usnadnit. Objevili totiž genové rozdíly mezi ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí a syndromem dráždivého tračníku...

Mezinárodní tým identifikoval jednadvacet genetických variací, které představují rizikové faktory pro vznik Crohnovy nemoci

Tým vědců zkombinoval data ze tří nezávislých studií. Výsledkem bylo určení 21 genetických odlišností, které jsou asociovány s IBD. Celkově se tak zvýšil počet známých rizikových faktorů pro Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu na 32.

Hypnóza může přispět ke snížení zánětlivého procesu u idiopatických střevních zánětů

Hypnoterapie přispívá ke snížení aktivity zánětu u pacientů s ulcerózní kolitidou. Vědci z londýnské Queen Mary School of Medicine and Dentistry se zabývali otázkou, zda může hypnóza ovlivnit některé zánětlivé markery typicky zvýšené při relapsu idiopatických střevních zánětů, a přispět tak ke snížení aktivity zánětu nebo reverzibilitě některých změn.Všechny novinky