Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antihypertenziva a statiny: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Atorvastatin může snížit kardiovaskulární riziko pacientů s revmatoidní artritidou

Specializace: dětská kardiologie diabetologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antihypertenziva a statiny

Vydáno: 17.9.2015

Atorvastatin může snížit kardiovaskulární riziko pacientů s revmatoidní artritidou

Podávání atorvastatinu zlepšuje lipidový profil pacientů s revmatoidní artritidou (RA). Jak ukázala právě publikovaná studie u 488 japonských pacientů, lipidémii u těchto pacientů ovlivňuje i kontrola samotného revmatického onemocnění.

Cílem této studie bylo zhodnotit vztah mezi lipidovým profilem a aktivitou RA a posoudit účinnost statinů u těchto pacientů. Studie byla multicentrická a retrospektivní a sledovala hladinu celkového cholesterolu, triglyceridů, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, skóre aktivity RA (DAS 28) a farmakoterapii RA.

Prevalence zvýšené hladiny LDL-cholesterolu činila 29,3 %, zvýšené hladiny triglyceridů 24,2 % a snížené hladiny HDL-cholesterolu 10,2 %. Celková prevalence dyslipidémie byla 56,5 %, což je více než u populace bez RA. Hladina HDL-cholesterolu vykázala převrácenou korelaci s DAS28. Pacienti léčení kortikosteroidy měli významně vyšší hladinu HDL-cholesterolu a nižší poměr mezi celkovým cholesterolem a HDL-cholesterolem než pacienti bez této léčby. Naopak léčba biologickými léky byla spojena s významně vyšší hladinou LDL-cholesterolu, nižší hladinou HDL-cholesterolu a vyšším poměrem celkového a HDL-cholesterolu. Podávání nízké dávky atorvastatinu po několika měsících léčby významně zlepšilo lipidový profil pacientů s dyslipidémií. Léčba statinem neměla vliv aktivitu RA.

Vzhledem ke zvýšené prevalenci dyslipidémií u osob s RA může kontrola základního onemocnění spolu se statinovou léčbou snížit kardiovaskulární riziko těchto pacientů.

(zza)

Zdroj: Akiyama M., Mawatari T., Nakashima Y. et al. Prevalence of dyslipidemia in Japanese patients with rheumatoid arthritis and effects of atorvastatin treatment. Clin Rheumatol 2015 Aug 21 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Naftidrofuryl a jeho efekt v terapii klaudikací dolních končetin

Doporučení pro léčbu intermitentních klaudikací dolních končetin zahrnují změny životního stylu a obecná doporučení týkající se kardiovaskulární prevence. Nicméně úloha symptomatické terapie vazoaktivními léky je stále ještě nevyjasněna.

Při zmírnění intermitentních klaudikací je nejúčinnější naftidrofuryl

Metaanalýza studií porovnávajích cilostazol, naftidrofuryl a pentoxifyllin v léčbě intermitentních klaudikací ukázala nejlepší účinnost u naftidrofurylu, navíc s minimem závažných nežádoucích účinků.

Na dávce závislý efekt atorvastatinu v managementu infarktu myokardu

Dyslipidémie je klíčovým faktorem ve vývoji jak infarktu myokardu (IM), tak jeho komplikací. Je asociovaná s endoteliální dysfunkcí a aktivací zánětlivých procesů a podílí se na trombogenezi. Podávání statinů je zahrnuto jak v primární, tak i sekundární prevenci aterosklerózy a její klinické manifestace.Všechny novinky