Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Srdce, cévy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Dlouhá ODDYSSEY na cestě k cíli

Vydáno: 29.1.2016

Dlouhá ODDYSSEY na cestě k cíli

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Monoklonální protilátky v léčbě hyperlipidemií

Cílená farmakoterapie kardiovaskulárních onemocnění zatím není běžně využívanou léčebnou modalitou. Používání monoklonálních protilátek, rozšířené především v onkologii nebo revmatologii, však má potenciál také v kardiologii a interní medicíně. V poslední době získaly registraci Evropské lékové agentury (EMA) dvě lidské monoklonální protilátky vůči proteinu PCSK9, které jsou určeny k léčbě hyperlipidemií. Další léčiva zaměřená na tento protein procházejí klinickým hodnocením a koncept inhibice PCSK9 zatím vypadá nadějně jak z hlediska efektivity, tak i bezpečnosti léčby.

Statinová intolerance

Intolerance statinů se nejčastěji projevuje potížemi ze strany kosterního svalstva. Svalové potíže mohou mít širokou škálu symptomů: od lehké svalové slabosti či pouze snížené výkonnosti při námaze přes výraznou svalovou slabost až po různě intenzivní bolesti svalů (myalgie), nejčastěji dolních končetin. Tyto obtíže většinou nemají laboratorní korelát – nebývá přítomen vzestup kreatinkinázy (CK) v krvi.

Účinnost a bezpečnost vysoce intenzivní hypolipidemické terapie statiny

Dyslipidémie představují výrazný rizikový faktor v rozvoji kardiovaskulárních chorob. Dostupné výsledky studií naznačují, že vysoce intenzivní terapie statiny, tedy použití vysokých terapeutických dávek, výrazněji snižuje morbiditu i mortalitu na kardiovaskulární choroby ve srovnání s léčbou pomocí dávek nízkých. Z hlediska tolerance a bezpečnosti přitom není mezi terapeutickými režimy signifikantní rozdíl.Všechny novinky