Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Srdce, cévy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Co dělat při intoleranci statinů?

Specializace: interní lékařství kardiologie
Téma: Srdce, cévy

Vydáno: 31.7.2016

Co dělat při intoleranci statinů?

Nejčastějším důvodem přerušení statinové léčby je myopatie, která se objevuje více u diabetiků a starších osob. Intolerance se projevuje bolestmi svalů, které vedou k omezení pohybové aktivity a následnému vysazení léků. Pacienti tak nemohou profitovat z hypolipidemické terapie a snížení kardiovaskulárních rizik.

Diagnostika a doporučení

Ke stanovení diagnózy myopatie je třeba prokázat časovou souvislost mezi podáváním statinů a rozvojem příznaků. Většinou stačí snížit dávku, eventuálně lék vysadit a stav se zcela upraví během 2 týdnů. Pokud pacienti léčbu v plné dávce špatně tolerují, měli by dostat sníženou dávku statinu. Při prokázané intoleranci statinů jakožto lékové skupiny odborníci doporučují nasadit alternativní léčbu, např. ezetimib.

Závěr

Při nasazení statinu v rámci hypolipidemické léčby by lékař měl jednat s opatrností a otevřeně komunikovat s pacienty o nežádoucích účincích i benefitech statinové léčby. Musí rovněž zvažovat rizikové faktory intolerance. Většina pacientů statiny v nižší dávce snáší dobře. Pokud je ovšem prokázána jejich nesnášenlivost, existují i další léčebné možnosti. 

(imt)

Zdroj: Patel J., Martin S. S., Banach M. Expert opinion: the therapeutic challenges faced by statin intolerance. Expert Opin Pharmacother 2016 Jun 13: 1−11 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bezpečnost a účinnost inhibitorů PCSK9

Metaanalýza randomizovaných klinických studií zahrnující přes 12 tisíc pacientů prokázala účinnost a bezpečnost podávání protilátek proti proprotein konvertáze subtilisin/kexin typu 9 (PCSK9).

Statinová intolerance a riziko opakované hospitalizace pro ischemickou chorobu srdeční − retrospektivní kohortová studie

Statinová intolerance zvyšuje riziko rekurence infarktu myokardu (IM) a opakované hospitalizace pro ischemickou chorobu srdeční (ICHS), jak prokázala mj. následující americká retrospektivní kohortová studie.

Role praktického lékaře v péči o pacienta s familiární hypercholesterolémií

Familiární hypercholesterolémie (FH) je dobře definované onemocnění a v dnešní době také účinně léčitelné. Přesto většina postižených zůstává nediagnostikována a/nebo není adekvátně léčena.Všechny novinky