Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Srdce, cévy, cholesterol: Novinky
Odborný event
Odborné společnosti
Kongresy
 

Úvodní slovo

Vydáno: 29.1.2016

Úvodní slovo

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dlouhý program ODYSSEY na cestě k cíli

ODYSSEY je název pro rozsáhlý klinický program, který má v plánu sledovat celkem 23 000 pacientů ve fázích 3 ve 12 studiích, realizovaných v 2000 centrech Severní a Jižní Ameriky, Evropy, Austrálie a Asie. Účinnou látkou, která je předmětem sledování v programu ODYSSEY, je nové hypolipidemikum alirokumab. Alirokumab je v těchto studiích podáván v kombinaci s dalšími hypolipidemiky (jako „add-on“ léčba se statiny a ezetimibem) či v kombinaci s léčbou LDL-aferézou, ale i v monoterapii.

Alirocumab, nové hypolipidemikum ze skupiny inhibitorů PCSK9, je dostatečně účinný i při podávání jednou za měsíc

Alirocumab je hypolipidemikum, které se podává subkutánně ve dvoutýdenních intervalech. Byly provedeny první klinické studie hodnotící účinnost terapie alirocumabem podávaným pouze 1× za 4 týdny.

Monoklonální protilátky v léčbě hyperlipidemií

Cílená farmakoterapie kardiovaskulárních onemocnění zatím není běžně využívanou léčebnou modalitou. Používání monoklonálních protilátek, rozšířené především v onkologii nebo revmatologii, však má potenciál také v kardiologii a interní medicíně. V poslední době získaly registraci Evropské lékové agentury (EMA) dvě lidské monoklonální protilátky vůči proteinu PCSK9, které jsou určeny k léčbě hyperlipidemií. Další léčiva zaměřená na tento protein procházejí klinickým hodnocením a koncept inhibice PCSK9 zatím vypadá nadějně jak z hlediska efektivity, tak i bezpečnosti léčby.Všechny novinky