Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Redakce
Předplatné
Pokyny pro autory a recenzenty
Kontakt

KOMBINOVANÁ SEBEVRAŽDA POŽITÍM PYRETHROIDU A FATÁLNÍ SEBEPOŠKOZENÍ OSTRÝM PŘEDMĚTEM

Autoři: Karakasi Maria – Valeria1,2, Pavlidis Pavlos2, Vasilikos Epameinondas1, Anestakis Doxakis3, Raikos Nikolaos3

Autoři - působiště: 1Adult Psychiatry, Psychiatric Department, G. Papanikolaou General Hospital of Thessaloniki, Thessaloniki, Greece, 2Laboratory of Forensic Sciences, School of Medicine, Democritus University of Thrace, Alexandroupolis, Greece, 3Laboratory of Forensic Medicine and Toxicology, Faculty of Medicine, Aristotle University of Thessaloniki, Thessaloniki, Greece

Článek: Soud Lék., 62, 2017, No. 4, p. 45-50
Kategorie: Original Article
Počet zobrazení článku: 122x

Specializace: patologie soudní lékařství toxikologie

Kombinovaná sebevražda požitím pyrethroidu a fatální sebepoškození ostrým předmětem

Souhrn

Použije-li sebevrah k ukončení svého života dvě nebo i více smrtících metod, pak soudnělékařská terminologie hovoří o tzv. kombinované (komplexní) sebevraždě. Její incidence se pohybuje od 1,5 do 5 % všech sebevražd. Plánovaná (primární) kombinovaná sebevražda zahrnuje úmyslný výběr a současné užití více sebevražedných metod, naopak u neplánované (sekundární) kombinované sebevraždy vyplývá použití dalšího smrtícího způsobu až ze selhání toho předcházejícího. Na rozdíl od primární kombinované sebevraždy zahrnující současné použití více metod, u sekundární kombinované sebevraždy sebevrah k jednotlivým způsobům sebevraždy přistupuje postupně.

Cílem práce je podání krátkého přehledu literatury věnující se sebevraždám a popis neobvyklého případu plánované kombinované sebevraždy, jehož neobvyklost spočívala v kombinaci použitých sebevražedných metod (včetně druhu a množství látek požitých za účelem otravy).

33letý muž s anamnézou psychických depresí byl nalezen mrtvý ležící na posteli na levém boku v tratolišti krve. Uvnitř místnosti a v kapsách zemřelého se nacházelo větší množství zápalných spirál proti komárům. Muž se již v minulosti dvakrát pokusil o sebevraždu a užíval antidepresiva.

Pitva odhalila použití následujících postupně použitých sebevražedných metod: požití benzodiazepinu a alkoholu, požití pyrethroidů obsažených v zápalných spirálách proti komárům, řezné rány na zápěstí a smrtelnou řeznou ránu na krku délky 12 cm a hloubky 3,5 cm, nacházející se v jugulární krajině vpravo. Vnitřní prohlídkou bylo zjištěno akutní nedokrvení vnitřních orgánů a velké množství nazelenalé látky v žaludečním obsahu pocházející ze zápalných spirál proti komárům.

Ačkoli požití zápalných spirál proti komárům je vzácné, otravy pesticidy a insekticidy jsou často používanou metodou sebevraždy, která tvoří každoročně více než třetinu všech případů sebevražd. Oproti tomu sebepoškození bodnořezným nástrojem je vzácnou metodou sebevraždy, která představuje ve většině zemí pouze 2–3 % z celkového počtu sebevražd. Přitom v západních zemích se jedná naopak o běžný způsob vraždy, a to z důvodu existence přísných zákonů o kontrole střelných zbraní. Proto je v těchto případech ze soudnělékařaského hlediska třeba věnovat náležitou pozornost odlišení vraždy a sebevraždy. Autoři široce diskutují použití bodnořezného nástroje ke spáchání sebevraždy a metody odlišení úmýsleného sebepoškození od vraždy, neboť možnost vraždy nemůže být bez znalosti všech okolností případu soudním lékařem ihned vyloučena.

Klíčová slova:
soudní lékařství – kombionovaná sebevražda – pyrethroidy


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Summary

“Complex suicide” is a term referring to the suicidal pattern in which more than one suicidal method is applied in the purpose of inducing death. The present paper aims to review complex suicide literature shortly and investigate an unusual planned complex suicide incident, the rarity of which is attributable to the combination of suicide methods as well as the type and quantity of substances applied to induce poisoning.

A 33-year-old man with a history of psychotic depression was found dead in his bedroom lying within a large quantity of blood. He had already committed two previous suicide attempts and he was under treatment with antidepressants. The forensic examination revealed the use of the following successive suicide methods: benzodiazepine and alcohol intake, pyrethroid poisoning due to ingestion of mosquito coils, wrist cutting, and a fatal cut in the victim’s neck. Death occurred due to hemorrhagic shock.

Furthermore, the authors extensively discuss the use of sharp force in suicide and the discrimination “tools” between suicide and homicide.

Keywords:
forensic pathology – complex suicide – pyrethroids

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 3x
 
 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články