Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Využití fixní kombinace flutikason-propionátu a azelastin-hydrochloridu při léčbě perzistující rýmy – kazuistika

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 4.7.2017

Využití fixní kombinace flutikason-propionátu a azelastin-hydrochloridu při léčbě perzistující rýmy – kazuistika

Nosní sprej s fixní kombinací topického kortikosteroidu flutikason-propionátu a topického antihistaminika azelastin-hydrochloridu má díky komplementárnímu účinku těchto dvou molekul výrazně vyšší účinnost než při samostatném podání zmíněných látek. Rychlý nástup účinku při léčbě sezónní i celoroční perzistující alergické rýmy zlepšuje kvalitu života u pacientů se středně těžkou i těžkou rýmou. Kazuistika dokládá účinnost přípravku také v případě hyperreaktivní vazomotorické nealergické rýmy.

Anamnéza

Pacientka ve věku 58 let s bezvýznamnou osobní i rodinnou anamnézou a bez známek alergie si stěžovala na výraznou nosní obstrukci. Domnívala se, že její potíže souvisejí s prací v obchodě s textilem. Problémy řešila aplikací lokálních dekongestiv až 4× denně. Vliv prostředí eliminovala, když opustila zaměstnání. Nosní obstrukce přetrvávala dalších 6 měsíců, během nichž nadále užívala dekongestiva minimálně 1× denně.

Prvotní terapie bez efektu

Pacientka vyhledala ambulanci ORL, kde lékař provedl vyšetření na syndrom zadní rýmy (PNDS − post-nasal drip), nicméně toto vyšetření uzavřel jako normální nález. Lékař konstatoval chronickou rýmu a deviaci nosní přepážky. Doporučená terapie zahrnovala:

  • aplikaci solných roztoků,
  • užívání lokálních kortikosteroidů (budesonid),
  • plastickou úpravu septa.

Lokální aplikace kortikosteroidů a solné roztoky nepřinesly úlevu od obtíží. Pacientka si stěžovala na zhoršování obstrukce v chladu, ošetřující lékař tedy doporučil alergologické vyšetření. Kožní prick testy ukázaly nesignifikantně hraniční reaktivitu na pyly jarních stromů. Z dalších výsledků představoval podíl eozinofilů v periferní krvi 4 % a hladina IgE 15 UI/ml.

Využití fixní kombinace kortikosteroidu a antihistaminika

Pacientce byla sdělena diagnóza hyperreaktivní vazomotorické nealergické perzistující rýmy. K terapii byl doporučen nosní sprej Dymistin s fixní kombinací topického kortikosteroidu flutikason-propionátu a topického antihistaminika azelastin-hydrochloridu s dávkováním 2× denně. Jeden vstřik přípravku (odpovídá 0,14 g) obsahuje 137 µg azelastin-hydrochloridu a 50 µg flutikason-propionátu.

Rychlý účinek a ústup obtíží

Díky rychlému nástupu účinku, který se u tohoto nosního spreje dostavuje během 2–3 dní, mohla pacientka snížit frekvenci aplikace na 1× denně. Po dalším zlepšení stavu užívala sprej nepravidelně, jen dle potřeby. Operaci nosní přepážky odmítla.

(pak)

Zdroj: Bystroň J. Fixní kombinace fluticason propionátu a azelastin hydrochloridu – zkušenosti z praxe. Remedia 2016; 26: 184–186.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Celosvětové trendy v prevalenci symptomů astmatu, alergické rinokonjunktivitidy a ekzému u dětí

Přesná data o dlouhodobých trendech v prevalenci astmatu, alergické rinokonjunktivitidy a ekzému se v literatuře příliš neobjevují. Proto je velmi přínosná práce novozélandských autorů, která se tyto trendy pokusila zmapovat v celosvětovém měřítku ve 3 fázích v období 1992 až 2004.

Nosní sprej s kombinací azelastinu a flutikasonu v léčbě středně těžké až těžké alergické rinitidy

U středně těžké až těžké alergické rinitidy často nevede k dostatečné kontrole symptomů ani používání kombinace více léčivých přípravků. V Journal of Allergy and Clinical Immunology byly publikovány výsledky 3 klinických studií porovnávajících nosní sprej obsahující fixní kombinaci azelastin-hydrochloridu a flutikason-propionátu s placebem nebo standardní léčbou.

Potravinová anafylaxe u dětí

Anafylaxe je závažná celková alergická reakce, která se rozvíjí během několika minut až hodin a může pacienta ohrozit na životě. Prevalence potravinové anafylaxe se ve vyspělých zemích světa zvyšuje především u dětí a mladých dospělých. Nejdůležitějším rizikovým faktorem potravinové anafylaxe je potravinová alergie.Všechny novinky