Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Útěk z pasti sezónní alergie

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 4.9.2017

Útěk z pasti sezónní alergie

V Evropě žije zhruba 150 milionů alergiků. Alergické je každé třetí dítě a podle odhadu některých odborníků bude za deset let trpět alergií každý druhý Evropan. Astma a alergie mají lví podíl na zdravotní péči o tyto nemocné a mohou ohrozit i jejich život. V porovnání s nimi jsou diagnózy jako alergická rinitida bagatelizovány. Je to však adekvátní postoj?

Podléčený a podceňovaný problém

Je to právě alergická rinitida, která představuje z celosvětového hlediska největší socioekonomickou zátěž, vyšší než astma, diabetes nebo srdeční choroby. Náklady na její léčbu jsou enormní. A její vliv na život pacientů je hlubší, než by se zdálo. Zhoršuje jejich spánek, má negativní vliv na kognitivní funkce a zvyšuje také riziko dopravních nehod. Alergická rinitida je navíc rizikovým faktorem pro vznik bronchiálního astmatu.

Zdá se, že je nejvyšší čas vzít ji vážně.

Chyba ovšem není vždy na naší straně. Sami nemocní obvykle nevyhledávají odbornou pomoc, dokud jejich příznaky nejsou nesnesitelné. Ostatně u lékaře se jim nedostane vždy adekvátní pomoci. V rutinní praxi je totiž alergická rinitida často podceňována a nedostatečně léčena. Nemocní pak pokračují v samoléčbě pomocí volně prodejných léčiv, nebo dokonce homeopatik.

Dalším důležitým aspektem této problematiky je, že nemalá část pacientů zůstává symptomatická navzdory adekvátní léčbě, i kombinované.

Jak z této pasti ven?

Prvním krokem v léčbě středně těžké až těžké alergické rinitidy jsou obvykle antihistaminika a/nebo intranazální kortikoidy. Jestliže symptomatika přetrvává, další možností může být kombinace azelastinu s flutikasonem. Kombinace těchto dvou látek má podivuhodné vlastnosti, především značnou šíři účinku na patofyziologický mechanismus vzniku alergické rinitidy. Velkou výhodou je rovněž složení vehikula, které má nízkou viskozitu a malý rozměr kapének, které spolu se širším úhlem rozstřiku spreje umožní lepší pokrytí nosní sliznice.

Kombinace azelastinu a flutikasonu je v současnosti považována za nejúčinnější léčebnou modalitu pro pacienty s alergickou rinitidou. Nosní a oční příznaky tlumí výrazně lépe než antihistaminika a kortikoidy. Nemocným zvyšuje kvalitu života a nabízí skutečné řešení.

(pez)

Zdroj: Rossi O., Massaro I., Caminati M. et al. Escaping the trap of allergic rhinitis. Clin Mol Allergy 2015; 13 (1): 17, doi: 10.1186/s12948-015-0023-y.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Algoritmus léčby alergické rinitidy ve Spojeném království

Příznaky alergické rinitidy (AR) významně snižují kvalitu života pacientů, proto je dosažení adekvátní kontroly symptomů klíčové pro úspěšné terapeutické zvládání AR. Nedávno bylo publikováno doporučení pro farmakologickou léčbu AR od britského panelu odborníků, jehož stručné shrnutí přináší následující článek.

Nasazení fixní kombinace flutikason-propionátu a azelastin-hydrochloridu v terapii celoroční alergické rýmy – kazuistika

U pacientky s celoroční alergickou rýmou, která přestala reagovat na běžnou antialergickou léčbu, přistoupil ošetřující lékař k terapii pomocí fixní kombinace topického kortikosteroidu flutikason-propionátu a topického antihistaminika azelastin-hydrochloridu. Účinek nosního spreje s protizánětlivým, protialergickým a antiedematózním účinkem popisuje následující kazuistika.

Inovace ve farmakoterapii chronické alergické rýmy

Léčba alergické rýmy zůstávala dlouho v podstatě neměnná, přestože u části pacientů nebyl její efekt dostatečný. Dnes máme těmto pacientům co nabídnout, v posledních letech se totiž do klinické praxe dostávají některé slibné novinky.Všechny novinky