Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Účinnost intranazálně podávaného azelastinu na uvolňování substance P u pacientů s chronickou nealergickou rinitidou

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 6.5.2014

Účinnost intranazálně podávaného azelastinu na uvolňování substance P u pacientů s chronickou nealergickou rinitidou

Příznaky rinitidy mohou být vyvolány či zhoršeny mj. i na základě neuroregulace. Azelastin je silný blokátor H1-receptorů, který je schopný inhibovat uvolňování celé řady mediátorů podílejících se na hypersenzitivních reakcích nosní sliznice. Proto byl azelastin testován z hlediska jeho schopnosti snížit uvolňování neuropeptidů s následným potlačením symptomů rinitidy.

Do studie bylo zařazeno celkem 23 pacientů s chronickou nealergickou rinitidou. Základními zařazovacími kritérii byly negativní Prick testy na inhalační alergeny a hladina IgE protilátek ve fyziologickém rozmezí. Celkem 13 pacientů bylo léčeno intranazálním azelastinem ve formě 0,15% spreje, který užívali 2 vstřiky 2× denně po dobu 10 dní. Jedno vstříknutí odpovídá 137 µg azelastinu. V kontrolní skupině bylo 10 pacientů bez léčby. Koncentrace substance P byla měřena v nosní tekutině získané po výplachu nosní dutiny 4,5% fyziologickým roztokem. Výplachy byly prováděny před podáním léčby až do doby 10 dnů po léčbě azelastinem. Vlastní koncentrace substance P byla stanovena enzymaticko-imunologickou metodou. Pacienti rovněž vypracovali skóre pro zhodnocení symptomů rinitidy.

Počáteční koncentrace substance P byla dle očekávání obdobná v obou skupinách. Ovšem po 10denní léčbě azelastinem byla naměřena významně vyšší hladina substance P u pacientů bez léčby (56,8 ± 13,8 pg/ml) oproti pacientům dostávajícím azelastin (44,5 ± 16,5 pg/ml; p < 0,05). Také skóre příznaků rinitidy bylo signifikantně vyšší u pacientů bez léčebné intervence.

Závěr studie tedy jasně říká, že nosní sprej s azelastinem významně snižuje hladinu substance P v nosní tekutině po výplachu fyziologickým roztokem u pacientů trpících chronickou nealergickou rinitidou. Schopnost redukce uvolňování neuropeptidů by mohla být významným aspektem ovlivňujícím klinickou účinnost lokálně podávaného azelastinu u chronické nealergické rinitidy.

(bak)

Zdroj: Gawlik R., et al. Efekt intranazálního azelastinu na uvolňování substance P u pacientů s chronickou nealergickou rinitidou. Am J Rhinol Allergy, 2013.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nástup účinku azelastinu u sezónní alergické rýmy je rychlejší než u perorálních antihistaminik

Randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie se 70 dospělými pacienty se sezónní alergickou rýmou (SAR) ukázala rychlejší nástup účinku azelastinu v nosním spreji v porovnání s loratadinem a cetirizinem. Spokojenost s léčbou byla u azelastinu a cetirizinu vyšší než u loratadinu.

Azelastin v nosním spreji zmírňuje příznaky sezónní alergické rýmy i tam, kde fexofenadin nebyl dostatečně účinný

Azelastin v nosním spreji je účinný v monoterapii při zmírňování příznaků sezónní alergické rýmy (SAR) u pacientů, u kterých nedošlo k symptomatickému zlepšení po léčbě perorálním antihistaminikem 2. generace.

Azelastin v nosním spreji zmírňuje příznaky alergické rýmy účinněji a rychleji než perorální desloratadin

Německo-rakouská studie prokázala větší přínos azelastinu v nosním spreji v porovnání se systémově podávaným desloratadinem při zmírňování příznaků sezónní alergické rýmy (SAR).Všechny novinky