Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 5.6.2016
Bipolární porucha se řadí mezi poruchy afektivity. Jedná se o multifaktoriálně podmíněné chronické recidivující onemocnění charakterizované výraznými výkyvy nálad mezi mánií a depresí. To vede u nemocných k významným potížím v osobním životě i sociální oblasti. Léčba této poruchy je komplexní, přičemž primární je farmakoterapie. Jednou z léčebných možností je využití aripiprazolu.
Aripiprazol se řadí mezi tzv. antipsychotika 2. generace, jež dle studií oproti předchozí generaci vykazují podobný efekt, který ale nastoupí dříve. Navíc mají i lepší bezpečnostní profil (především ve vztahu k extrapyramidovým příznakům) a bývají lépe snášena.
Aripiprazol je parciální agonista dopaminového receptoru D2 a serotoninového receptoru 5-HT1A a naopak antagonistou receptorů 5-HT2 s odlišným profilem vazby na receptor. Tento mechanismus účinku − absence afinity k muskarinovým a histaminergním receptorům a nízká afinita k alfa-adrenergním receptorům − může mít za následek i nízkou frekvenci běžných nežádoucích účinků antipsychotik (např. extrapyramidové příznaky, tardivní dyskineze apod.).
Podle italské metaanalýzy (Meduri et al., 2015) byl aripiprazol účinnější než placebo, a zvažujeme-li rychlost odezvy a změnu výchozí hodnoty skóre YMRS (Young Mania Rating Scale), má aripiprazol srovnatelný efekt z hlediska zmírnění symptomů akutní mánie nebo manických či smíšených epizod bipolární poruchy.
Tatáž metaanalýza také hodnotila míru spolupráce nemocných při léčbě. Celkový počet pacientů přerušujících léčbu byl vyšší ve skupině s placebem. Počet pacientů přerušujících léčbu z důvodu výskytu nežádoucích účinků byl vyšší ve skupině s aripiprazolem, pro nedostatečnou účinnost byla léčba častěji přerušována ve skupině s placebem. V porovnání s ostatními antipsychotiky byla compliance pacientů léčených aripiprazolem obdobná. Počet ukončení léčby byl u studií zahrnutých v metaanalýze obecně vysoký − v 8 z 10 z nich jejich podíl převyšoval 20 % na každou intervenci.
Mezi nejčastěji popisované nežádoucí účinky antipsychotik se řadí sedace, extrapyramidové projevy a akatizie. Jejich výskyt byl sice častější u aripiprazolu v porovnání s placebem, ale oproti lithiu, valproátu nebo jiným atypickým antipsychotikům byl nižší. Co se týče přírůstku tělesné hmotnosti, gastrointestinálních potíží, aktivačních symptomů a hyperprolaktinemie, míra jejich výskytu byla podobná placebu. Výskyt hyperprolaktinemie při užívání aripiprazolu v porovnání s jinými antipsychotiky nebyl zkoumán.
Obecně vykazoval aripiprazol při léčbě sice srovnatelnou účinnost, ale lepší toleranci oproti jiným lékům podávaným při akutní mánii.
(ivh)
Zdroj: Meduri M., Gregoraci G., Baglivo V. et al. A meta-analysis of efficacy and safety of aripiprazole in adult and pediatric bipolar disorder in randomized controlled trials and observational studies. J Affect Disord 2016 Feb; 191: 187−208; doi: 10.1016/j.jad.2015.11.033.
Využití aripiprazolu v terapii bipolární afektivní poruchy − kazuistika
Aripiprazol je zástupcem antipsychotik druhé generace, který bývá díky svému duálnímu účinku na dopaminový receptorový systém označován jako dopaminový stabilizátor. O jeho využití v léčbě bipolární afektivní poruchy pojednává kazuistika z psychiatrické ambulance v Ústí nad Labem.
Využití aripiprazolu v léčbě schizofrenie − kazuistika
Aripiprazol patří mezi moderní antipsychotika druhé generace. Provedené studie prokázaly jeho spolehlivou účinnost a dobrou snášenlivost. Přínos podávání aripiprazolu při léčbě ženy dlouhodobě trpící schizofrenií nastiňuje kazuistika čerpající z praxe soukromé psychiatrické ambulance v Hranicích na Moravě.
Aripiprazol: od farmakologického profilu ke klinickému použití
Aripiprazol, antipsychotikum 3. generace, se od klasických antipsychotik (APDs) výrazně odlišuje jedinečným farmakologickým profilem a farmakodynamickými vlastnostmi. Klinické zkušenosti z posledních 5 let potvrdily jeho účinnost, bezpečnost a dobrou snášenlivost při léčbě schizofrenie a mánie u bipolární poruchy typu I.
Narušení a deficity kognitivních funkcí u schizofrenie
Autor kurzu: PhDr. Radko Obereignerů, Ph.D.
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 23.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.