Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sartany v léčbě hypertenze: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Metaanalýza prokázala příznivý vliv telmisartanu na inzulinovou rezistenci

Specializace: dětská kardiologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Sartany v léčbě hypertenze

Vydáno: 16.4.2018

Metaanalýza prokázala příznivý vliv telmisartanu na inzulinovou rezistenci

Právě publikovaná metaanalýza 21 randomizovaných kontrolovaných studií ukázala, že telmisartan má u pacientů s poruchou metabolismu glukózy příznivější vliv na inzulinovou rezistenci než ostatní sartany.

Úvod

Inzulinová rezistence je charakteristická pro diabetes mellitus, metabolický syndrom a další metabolické poruchy související s obezitou. Telmisartan patří do třídy blokátorů receptorů pro angiotenzin II (tzv. sartanů) široce využívaných v léčbě hypertenze. Experimentální studie u zvířat ukázaly, že by telmisartan mohl ovlivňovat metabolismus glukózy a lipidů a zmírňovat inzulinovou rezistenci.

Analyzované studie

Do této metaanalýzy byly zahrnuty randomizované kontrolované studie, které porovnávaly telmisartan s ostatními sartany u pacientů s obezitou, diabetem, porušenou glukózovou tolerancí nebo metabolickým syndromem vyhledané v on-line databázích a publikované do dubna 2017. Analyzována byla data 1679 pacientů z 21 studií.

Výsledná zjištění

Výsledky ukázaly, že telmisartan vedl v porovnání s ostatními sartany k významnějšímu zmírnění inzulinové rezistence dle HOMA-IR (homeostatický model inzulinové rezistence) než ostatní sartany (průměrný rozdíl −0,23; 95% interval spolehlivosti [CI] −0,40 až −0,06), významnějšímu snížení glykémie nalačno (průměrný rozdíl −0,32; 95% CI −0,57 až −0,07) a inzulinémie nalačno (průměrný rozdíl −1,01; 95% CI −1,63 až −0,39).

Rozdíl ve snížení systolického krevního tlaku nebyl mezi telmisartanem a ostatními sartany statisticky významný. Telmisartan ovšem významně více snížil diastolický tlak krve (průměrný rozdíl −1,46; 95% CI −2,10 až –0,82).

Závěr

Autoři došli k závěru, že telmisartan by mohl být v rámci své třídy antihypertenziv zástupcem, jehož benefitem je příznivější efekt z hlediska inzulinové rezistence.

(zza)

Zdroj: Wang Y., Qiao S., Han D. W. et al. Telmisartan improves insulin resistance: a meta-analysis. Am J Ther 2018 Mar 16, doi: 10.1097/MJT.0000000000000733 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Adjuvantní terapie telmisartanem u pacientů se schizofrenií

Z výsledků několika studií vyplynulo, že regulace zánětlivých a imunologických procesů u pacientů se schizofrenií může korelovat s manifestací příznaků onemocnění a odpovědí pacientů na léčbu. Protizánětlivé účinky telmisartanu, blokátoru receptoru typu 1 pro angiotenzin II, který se používá pro léčbu hypertenze, jsou dobře známy. Autoři prezentované studie se proto zaměřili na účinek adjuvantní léčby telmisartanem u pacientů se schizofrenií.

Blokáda systému renin–angiotenzin a snížení rizika kognitivního deficitu: jsou hlavní skupiny léčiv srovnatelné?

Vlivu blokátorů systému renin–angiotenzin (RAS) na incidenci Alzheimerovy demence a stařeckého kognitivního deficitu se věnovala rozsáhlá metaanalýza. Snažila se najít odpovědi na otázky, jak tato léčiva obstála jako celek a jak si vedly sartany v porovnání s inhibitory ACE.

Sartany by mohly být přínosem v léčbě zhoršených kognitivních funkcí a schizofrenie

Podle nové experimentální studie snižují blokátory receptoru 1 pro angiotenzin II (sartany) tvorbu kyseliny kynurenové (KYNA) v mozku. Zvýšená hladina KYNA je spojená s poruchami paměti a psychotickými symptomy.Všechny novinky