Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Vliv terapie růstovým hormonem na osobnost a intelektové schopnosti dětí

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 28.10.2010

Vliv terapie růstovým hormonem na osobnost a intelektové schopnosti dětí

Donedávna se předpokládalo, že duševní vývoj dětí s nedostatkem růstového hormonu (GHD) se pohybuje v rozmezí intelektu běžné populace. Tato tvrzení vycházela z pozorování, že se tyto děti zásadním způsobem neodlišují od zdravých dětí stejného věku. Nicméně dosud se touto problematikou zabývalo pouze několik málo studií.

V červnovém čísle časopisu Pediatric Endocrinology Reviews byly publikovány výsledky zajímavé práce španělských autorů. Jednalo se kolaborativní studii, jejímž cílem bylo prospektivně sledovat možný vliv GHD na inteligenční kvocient (IQ), osobnostní rysy a adaptační schopnosti dětí, a sledovat vývoj těchto parametrů v průběhu substituční terapie růstovým hormonem (GH).

Ačkoli byly celkové intelektové schopnosti dětí s GHD srovnatelné s normální zdravou populací, v některých oblastech byla škála motorických schopností (hodnoceno testem McCarthyové) a hodnoty IQ (hodnoceno pomocí testu inteligence WISC-R) v začátku studie nižší než průměr, přičemž v průběhu studie došlo k jejich výraznému zlepšení.

Stejně tak emocionální přizpůsobivost, pohybující se na začátku studie v pásmu normy, byla v průběhu léčby GH ještě výrazně zlepšena. U dívek byla navíc pozorována lepší schopnost přizpůsobení před léčbou a v průběhu léčby GH. Pro potvrzení vlivu GHD a jeho léčby na tyto parametry však bude nezbytné provést déle trvající studie s větším počtem sledovaných pacientů.

(mik)

Zdroj: Pediatr Endocrinol Rev 2010(Jun);7(4):328-338.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Role mateřských růstových faktorů ve vývoji plodu

Pro úspěšný průběh gravidity je nezbytný správný vývoj a funkce placenty, která zajišťuje přenos živin z těla matky do plodu a ovlivňuje tak jeho optimální růst.

Vliv adiponektinu v mateřském mléku na růst kojených dětí

Obezita je považována za závažný celosvětový problém. V USA se v průběhu 20 let její výskyt v dětském věku zdvojnásobil.

Vliv rozdílných tepelných CMV inaktivačních metod na růstové faktory v mateřském mléce

Je známo, že růstové faktory (IGF, IGFBP a EGF),hrají důležitou úlohu ve vývoji a maturaci fetálních střevních buněk.Všechny novinky