Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Vliv pětileté léčby růstovým hormonem na kardiální parametry a fyzický výkon dospělých pacientů

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 18.4.2010

Vliv pětileté léčby růstovým hormonem na kardiální parametry a fyzický výkon dospělých pacientů

Dospělí jedinci s hypopituitarismem mají ve srovnání s kontrolní populací zkrácenou dobu života a dvakrát vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby. Deficit růstového hormonu (RH) je považován za zásadní rizikový faktor. Nedostatek RH je spojován s hyperkoagulačními stavy, abdominální obezitou, inzulinovou rezistencí, zvýšeným krevním tlakem, sníženým fyzickým výkonem a sníženou plicní kapacitou, u pacientů rovněž bývá redukován výkon levé srdeční komory, charakterizovaný nedostatečnou ejekční frakcí v klidu i při námaze. Tyto změny mohou přispívat ke zvýšené morbiditě a mortalitě pacientů s hypopituitarismem, kteří užívají kompletní substituční hormonální léčbu jinou než RH.

I když je v odborné literatuře popsán pozitivní efekt léčby RH na kardiální parametry u dospělých pacientů, dlouhodobé prospektivní práce na toto téma stále chybí. Cílem této studie bylo zjistit efekt pětileté léčby růstovým hormonem na kardiální strukturu a funkci, krevní tlak a fyzickou pracovní schopnost u dospělých RH deficientních pacientů. Do studie bylo zařazeno 14 pacientů s deficitem RH, kteří byli klinicky vyšetřováni každé tři měsíce a při vstupu do studie a ve 24, 48 a 60 měsících se podrobili echokardiografickému vyšetření a zátěžovým testům.

V daném období byla u účastníků studie pozorována zvýšená hmotnost levé srdeční komory, ale pouze u dvou pacientů se vyvinula hypertrofie LK, ostatní kardiální parametry se nezměnily. Léčbu RH provázelo i zvýšení funkční kapacity a zvýšená spotřeba kyslíku, denní systolický tlak stoupl o 15 mmHg, denní diastolický tlak o 4,5 mmHg. Celkově se zvýšil podíl osob s nefyziologickým nočním poklesem TK v průběhu studie (z 36,4 % na počátku na 54,6 % po 60 měsících léčby).

Autoři práce došli k závěru, že 5 let substituční léčby RH podpořilo pozitivní účinky na fyzický výkon pacientů a maximální spotřeby kyslíku navzdory mírnému zvýšení hodnot krevního tlaku a hmotnosti levé komory. Během léčby RH je však nezbytné důkladné monitorování zmíněných parametrů s cílem zabránit možným nežádoucím účinkům růstového hormonu na kardiovaskulární systém.

(moa)

Zdroj: Effects of 5 years of growth hormone (GH) replacement therapy on cardiac parameters and physical performance in adults with GH deficiency. Pituitary (2009); 12: 322–329; doi: 10.1007/s11102-009-0182-2

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Růst a tělesná stavba u dětí SGA

V současné době se narodí zhruba 15 % dětí s nízkou porodní hmotností, která je tradičně definována jako hmotnost pod 2500 g.

Léčba růstovým hormonem u malých dětí s chronickými ledvinnými chorobami

Porucha růstu zůstává závažným problémem u dětí s chronickými chorobami ledvin a je spojena s vyšší mortalitou těchto pacientů.

Výskyt metabolického syndromu u dospělých pacientů s deficitem růstového hormonu

Dospělí pacienti s deficitem růstového hormonu mají řadu závažných metabolických abnormit.Všechny novinky