Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Vliv dlouhodobého podávání růstového hormonu na srdce

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 14.5.2008

Vliv dlouhodobého podávání růstového hormonu na srdce

V nedávné době byl publikován článek o zajímavém výzkumu. Pacientům se srdečním selháváním netolerujícím běžnou léčbu byl podáván růstový hormon. Výsledky byly ohromující. Znamená to však, že je jeho podávání vhodné u všech pacientů se srdečním selháváním? Je vhodné podávat růstový hormon osobám s nedostatkem růstového hormonu trpícím srdečním onemocněním? Těmito otázkami se zabývá následující studie.

Růstový hormon a srdce

Vliv podávání růstového hormonu na srdce stále není uspokojivě zmapován. Nedávno byla publikována zpráva o velmi úspěšném podávání růstového hormonu pacientům s městnavým srdečním selháváním, kteří již netolerovali běžnou léčbu. Víme však, že vysoké dávky růstového hormonu vyplavované při akromegalii jsou příčinou smrti na kardiovaskulární choroby u těchto osob. Proto je vliv růstového hormonu na srdce stále předmětem zkoumání.

Experimentální podávání růstového hormonu

Tento měsíc byly publikovány výsledky prvotního výzkumu z této oblasti provedeného na souboru 27 pacientů. Jedenáct z nich se léčilo s deficitem růstového hormonu již od dětství. Po průměrně 45 měsících léčby růstovým hormonem nebyly na echokardiogramu patrny žádné změny struktury či funkce srdce. Avšak doba fyzické námahy, kterou byli ještě pacienti schopni absolvovat, se u osob léčených od dětství prodloužila. Také systolický tlak se v celé skupině 27 pacientů významně zvýšil.

Klinický výstup

Ukazuje se tedy, že podávání růstového hormonu sice může mít příznivý vliv na srdce, ale je třeba tuto problematiku ještě dobře prozkoumat. Struktura srdce se totiž při dlouhodobém podávání růstového hormonu nezměnila. Potom je však otázkou, zda příčinou zlepšení výkonu nemocných, referovaného i v jiných studiích, je zvětšení levé srdeční komory, či zlepšení funkce srdce, nebo zkrátka jen nárůst svalové hmoty kosterního svalstva.

(hul)

Zroj: Pérez-Berbel P, et al. Short- and long-term effects of growth hormone on the heart. International J Cardiology 2008;124:393–394.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Růstový hormon zachraňuje pacienty se srdečním selháním

V léčbě chronického srdečního selhání použili lékaři růstový hormon. Výsledky byly překvapivě výborné. Článek popisuje výsledky léčby a jednotlivé případy léčených.

Bezjehlová aplikace růstového hormonu – alternativa pro pediatrické pacienty

Bezjehlová zařízení slouží modernímu způsobu nahrazujícímu klasické podání léků injekční cestou. Mezi jejich hlavní výhody patří například bezbolestnost.

Podávání somatotropinu u HIV-1 pozitivních navrací thymus do hry

Lékařský tým univerzitní nemocnice v holandském Utrechtu zveřejnil výsledky své studie, v níž se zkoumaly účinky podávání somatotropinu osobám infikovaným HIV-1.Všechny novinky