#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Turnerův syndrom v Japonsku

9. 7. 2010

Turnerův syndrom je jednou z indikačních skupin léčby uměle vyrobeným růstovým hormonem. Jeho podávání zlepšuje u postižených dívek jak růst, tak přeneseně i jejich psychiku.

Turnerův syndrom je jednou z indikačních skupin léčby uměle vyrobeným růstovým hormonem. Jeho podávání zlepšuje u postižených dívek jak růst, tak přeneseně i jejich psychiku. Jak to s léčbou Turnerova syndromu vypadá v dalekém Japonsku, popsali ve své zprávě uveřejněné v odborném medicínském periodiku Endocrine journal japonští lékaři.

Léčba v Japonsku

V Japonsku se léčba růstovým hormonem používá u dívek s Turnerovým syndromem už řadu let. Jak ve své studii zmapovali japonští lékaři z National Center for Child Health and Development v Tokiu, léčba a její výsledky se během let velmi mění.

Do retrospektivní kohortové studie bylo zahrnuto celkem 1 478 dívek, které se léčily pomocí růstového hormonu ve třech obdobích: v letech 1991–1994, 1995–1999 a 2000–2004. Hodnoceny pak byly jak výsledky léčby, tak i průměrný věk, při kterém se s léčbou začínalo, a počet dětí, které se začaly léčit před pátým rokem života. Při léčbě Turnerova syndromu je totiž velmi důležité začít léčbu co nejdříve. Výsledky léčby jsou pak daleko lepší než při pozdějším začátku léčby.

Co studie přinesla

Jak se během této retrospektivní studie ukázalo, čím déle se v Japonsku léčba růstovým hormonem používá, tím více se snižuje věk malých pacientek při zahájení léčby. V letech 1991–1994 se totiž s léčbou začínalo téměř v jedenácti letech věku, o deset let později to bylo už v průměru jen necelých devět let. Stejně jako se snižuje průměrný věk pacientek, snižuje se i počet pacientek mladších pěti let. Během studie totiž vzrostl o více než 11 %.

Jak tedy studie ukázala, rozmach léčby růstovým hormonem a jeho větší dostupnost má za následek jak snížení věku pacientek při počátku léčby, tak přeneseně i daleko lepší výsledky. Mladší tělo totiž na růstový hormon reaguje daleko lépe. Proto je třeba opravdu důsledně nezanedbávat genetická vyšetření a začít s léčbou v co nejdříve možném termínu!

(kam)

Zdroj: Isojima T. et al.: Trends in age and anthropometric data at start of growth hormone treatment for girls with Turner syndrome in Japan., Endocr J. 2008 Dec; 55 (6): 1065–70. Epub 2008 Aug 28.



Štítky
Endokrinologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Nejnovější kurzy
Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Opožděná puberta
Autoři: doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D.

Kazuistiky z dětské endokrinologie
Autoři: Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#