Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Spolupráce pacienta je při léčbě růstovým hormonem zásadní

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 5.6.2014

Spolupráce pacienta je při léčbě růstovým hormonem zásadní

Včasné zjištění nespolupráce pacienta při léčbě růstovým hormonem (RH) je zásadní pro úspěšné dosažení normální výšky u pacientů s deficitem růstového hormonu (growth hormone deficiency – GHD).

Italské studie se zúčastnilo 106 dětí (73 chlapců, 33 dívek) s mediánem věku 10,47 ± 3,48 roku, které trpěly malým vzrůstem (výška byla nižší průměrně o 1,76 ± 0,64 SDS) a měly opožděný kostní věk (průměrně o 8,68 ± 3,42 roku). Těžký GHD byl nalezen u 28 dětí, zatímco 78 z nich mělo částečný GHD se sníženou hladinou IGF-I. Rekombinantní lidský RH byl podáván denně ve formě subkutánních injekcí v dávce 21 µg/kg u prepubertálních dětí a 25 µg/kg u dětí v pubertě.

Zhoršené dodržování léčebného režimu bylo očekáváno u několika dětí, nicméně dokázáno bylo jen u čtyř z těch, u kterých přetrvával pomalý růst i přes správně nastavený léčebný režim. Tito pacienti nakonec sami přiznali neideální spolupráci v aplikování injekcí RH, což bylo potvrzeno i klinicky i antropometricky.

U pacientů léčených subkutánním RH je nutné pravidelně ověřovat spolupráci pacienta, vhodné jsou neagresivní techniky komunikace s pacienty i jejich rodiči.

(epa)

Zdroj: Bozzola M., Pagani S., Iughetti L., et al. Adherence to Growth Hormone Therapy: A Practical Approach. Horm Res Paediatr. 2014 Apr 3. [Epub ahead of print]; doi: 10.1159/000357975

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv podávání růstového hormonu na stav kostí u dospělých pacientů s jeho deficitem

Deficit růstového hormonu (GH) je asociován s poklesem kostní minerální denzity (BMD). Studie popisuje signifikantní nárůst kostní minerální denzity ve druhém roce léčby růstovým hormonem u pacientů s jeho deficitem.

Podávání růstového hormonu zlepšuje tělesné složení u dospělých s Praderovým-Williho syndromem

Dlouhodobé podávání růstového hormonu (RH) u dospělých pacientů s Praderovým-Williho syndromem (PWS) zlepšuje tělesné složení, zvyšuje objem a kvalitu svalů, svalovou sílu a toleranci zátěže, a to nezávisle na sekreci růstového hormonu.

Substituční léčba dospělých pacientů s deficiencí růstového hormonu zvyšuje kostní denzitu

Metaanalýza publikovaných studií ukázala, že léčba rekombinantním lidským růstovým hormonem (rhGH) u dospělých s deficiencí růstového hormonu (GHD) zvyšuje kostní minerální denzitu (BMD) bederní páteře a krčku femuru. Účinek je ovlivněn pohlavím, věkem a délkou léčby.Všechny novinky