Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Souvisí maternální hladina leptinu s růstovou retardací dítěte?

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 25.4.2012

Souvisí maternální hladina leptinu s růstovou retardací dítěte?

Leptin je hormon tvořený jak tukovou tkání, tak i placentou v těhotenství. Ovlivňuje jak patofyziologické procesy vzniku obezity a diabetu, tak i samotné těhotné. Klinické studie totiž prokázaly, že ženy s preeklampsií měly zvýšené plazmatické koncentrace leptinu. A právě preeklamptickým ženám se často rodí děti, které jsou malé vzhledem ke svému gestačnímu věku (small for gestational age, SGA).

Japonská doplňující studie

Přesto se japonští lékaři z Kjótské univerzity rozhodli ještě ověřit, zda by mohlo zvýšení plazmatické hladiny leptinu u matky vést k růstovým retardacím plodu i bez preeklamptických epizod. Do své studie, publikované v odborném medicínském periodiku Endocrine Journal, zahrnuli celkem 138 těhotných žen. Ty byly rozděleny do dvou skupin, 98 v těhotenství preeklampsií netrpělo, 40 pak ano. U žen byly hodnoceny jak plazmatické hladiny leptinu během těhotenství, tak i to, zda se jim narodily děti malé vzhledem ke gestačnímu věku nebo děti ve fyziologické normě. Výsledky byly velice zajímavé.

Leptin hraje roli v růstové retardaci!

Ve skupině žen, které preeklampsií netrpěly, byly plazmatické hladiny leptinu výrazně vyšší u těch žen, kterým se narodily děti malé na svůj gestační věk. Podobné výsledky se objevily i u preeklamptických žen. I v této skupině byly plazmatické hladiny leptinu během těhotenství daleko vyšší u žen, kterým se narodily děti s růstovou retardací. Zajímavé je ale zjištění, že malé děti se častěji rodí výrazně starším rodičkám a také matkám, které mají nižší body mass index (BMI). Ten se u matek zdravých dětí pohyboval kolem 24–26, u matek malých dětí pouze kolem 23.

Jak se tedy prokázalo, leptin hraje významnou roli při vývoji dětí, které se narodily jako malé vzhledem ke svému gestačnímu věku. Častěji se rodí hubenějším matkám, které tak mají daleko vyšší plazmatickou hladinu leptinu.

(kam)

Zdroj: Mise H. et al.: The relationship between maternal plasma leptin levels and fetal growth restriction. Endocr J. 2007; 54 (6): 945–51.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Následná lékařská péče u žen s Turnerovým syndromem

Léčba Turnerova syndromu pomocí růstového hormonu patří ke zlatým standardům indikací růstového hormonu.

Vliv léčby růstovým hormonem na množství tělesného tuku

Pacienti s hypopituitarismem a deficitem RH mají odlišnou stavbu těla charakterizovanou zvýšením tukové tkáně ve viscerální oblasti a snížením množství volného tuku a celkové tělesné vody.

Vliv různých forem fyzické zátěže na hladinu růstového hormonu

Růstový hormon je základní regulátor syntézy inzulinu podobného růstového faktoru I a IGF vázajícího proteinu 3 v játrech.Všechny novinky