Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Růstový hormon zachraňuje pacienty se srdečním selháním

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 6.5.2008

Růstový hormon zachraňuje pacienty se srdečním selháním

V léčbě chronického srdečního selhání použili lékaři růstový hormon. Výsledky byly překvapivě výborné. Článek popisuje výsledky léčby a jednotlivé případy léčených.

O růstovém hormonu je známo, že působí nejen na růst do výšky, ale že komplexně ovlivňuje funkci celého organismu. Vliv růstového hormonu na růst myokardiálních buněk zkusili léčebně využít na klinice v brazilském Sao Paulu.

Výsledky

Lékaři experimentálně podávali vysoké dávky lidského rekombinantního růstového hormonu šesti kachektickým pacientům s chronickým srdečním selháváním. Nemocní dostávali 8 jednotek růstového hormonu subkutánně každý den po dobu přibližně 26 dní. Následně u těchto osob došlo ke zlepšení systolického tlaku v průměru z 84 na 100 mm Hg a ejekční frakce levé komory se zvýšila v průměru z 23 % před léčbou na 28 % po léčbě, a později až na 38 %. V klasifikaci NYHA (New York Heart Association) došlo ke zlepšení ze stupně IV na stupeň I u dvou pacientů, na II u tří a na II-III u posledního z léčených. Všichni byli poté propuštěni z nemocnice.

Prognóza nemocných

Tři z pacientů v době vzniku článku stále žili (uběhlo 75, 67 a 11 měsíců od léčby růstovým hormonem). Zbývající tři pacienti již nežili, ale z toho jeden zemřel na pulmonální absces po devíti měsících, druhý na septikemii po 21 měsících a třetí na srdeční selhání poté, co si sám vysadil karvedilol po 36 měsících.

Růstový hormon v léčbě chronického srdečního selhání?

Prezentovaný soubor je dost malý, a svoji roli tak ve výsledcích může hrát i náhoda. Přesto se rozhodně jedná o velmi zajímavou studii, jež ukazuje na mnohostranné možnosti užití růstového hormonu v budoucnu. U pacientů s dekompenzovaným chronickým srdečním selháváním může být zřejmě růstový hormon využit jako alternativa inotropních léčiv.

(hul)

Zdroj: Bocchi E. Beneficial effects of high doses of growth hormone in the introduction and optimization of medical treatment in decompensated congestive heart failure. Intern J Cardiology 2006;110:313–317.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bezjehlová aplikace růstového hormonu – alternativa pro pediatrické pacienty

Bezjehlová zařízení slouží modernímu způsobu nahrazujícímu klasické podání léků injekční cestou. Mezi jejich hlavní výhody patří například bezbolestnost.

Podávání somatotropinu u HIV-1 pozitivních navrací thymus do hry

Lékařský tým univerzitní nemocnice v holandském Utrechtu zveřejnil výsledky své studie, v níž se zkoumaly účinky podávání somatotropinu osobám infikovaným HIV-1.

GHRH jako prediktor relapsu u depresivních pacientů?

Skutečnost, že produkce růstového hormonu je asociována s různými chorobami, je dobře známa. V poslední době se ukazuje, že s releasing hormonem růstového hormonu (GHRH) by mohla souviset také deprese.Všechny novinky