Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Růstový hormon ve stomatologii může výrazně zkrátit dobu potřebnou pro implantaci zubů

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 7.9.2008

Růstový hormon ve stomatologii může výrazně zkrátit dobu potřebnou pro implantaci zubů

Bylo prokázáno, že systémová aplikace růstového hormonu napomáhá regeneraci kostí a usnadňuje vznik pevného srůstu mezi zubním implantátem a kostí. Tento proces umožňuje snížit dobu čekání na umístění korunky, která nahrazuje v zubním implantátu chybějící zub.

Zubní implantáty jsou úspěšné v případě, že je možné, aby mezi kostní matrix a na ní upevněné korunce vzniklo stabilní, pevné a trvalé spojení.

Zubní implantáty jsou používány v protetické stomatologii. Existuje několik typů zubních implantátů, nejrozšířenější jsou osseointegrované implantáty, které využívají objevu švédského profesora Per-Ingvara Brånemarka. Ten zjistil, že titan může být spojen s kostí, pokud mají osteoblasty kontakt s drsným povrchem implantátu.

Osteointegrace vyžaduje novotvorbu kosti obklopující implantát. Jde o proces, při kterém musí docházet také k remodelaci kostní tkáně. Tento děj je iniciován osteoklasty, které usurpují kost a resorbují nekrotickou tkáň. Následná vaskularizace přitáhne potřebné buněčné elementy, osteoblasty, které vytvoří kostní tkáň schopnou interakce s vrstvou titaniumoxidu na povrchu implantátu, a tím umožní jeho integraci.

Cílem výzkumu lékařů z University of Granada bylo zlepšit odolnost implantátu a snížit dobu, po kterou je nutné čekat na nový implantát, a tím zlepšit kvalitu života pacienta. Biointegrace, což je vytvoření spojení mezi vlastní kostí a povrchem implantátu, byla při systémové aplikaci růstového hormonu výrazně usnadněna. Pod dohledem etické komise byla tato metoda zkoumána na třinácti psech.

Vědci dospěli k závěru, že při účincích na osteointegraci u zubních implantátů jde o synergické působení melatoninu a růstového hormonu.

(hak)

Zdroj: www.osseonews.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je léčba růstovým hormonem stále častější u chlapců než u dívek?

V červnovém čísle Journal of Endocrinology and Metabolism (JCEM) byla publikována studie amerických autorů sledující pohlavní rozdíly v podávání růstového hormonu v jednotlivých zemích.

Sledování růstu pediatrem

K hodnocení růstu jsou v pediatrii využívány takzvané percentilové grafy. Tato metoda je ze statistického hlediska vhodná k hodnocení veličin s gaussovským i negaussovským rozdělením v populaci.

Idiopatický izolovaný deficit růstového hormonu u monozygotního dvojčete

Většina případů deficitu růstového hormonu (DRH) je idiopatických neboli neznámé příčiny. Vyskytuje se v poměru 1:3800 zdravě rozených dětí, z toho 2–3x častěji u chlapců.Všechny novinky