Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Podávání růstového hormonu u dětí s GHD zvyšuje hladinu vitaminu D

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 18.11.2014

Podávání růstového hormonu u dětí s GHD zvyšuje hladinu vitaminu D

U dětí s deficiencí růstového hormonu (GHD) byla zjištěna vysoká prevalence hypovitaminózy D. Hladina vitaminu D se významně zvýšila po jednom roce substituční léčby růstovým hormonem (GH).

Korelace mezi hladinou vitaminu D a osou růstový hormon (GH) – inzulinu podobný růstový faktor 1 (IGF1) již byla popsána. Italští autoři se ve své studii publikované v květnu 2014 pokusili zhodnotit, zda léčba růstovým hormonem ovlivňuje u dětí s GHD hladinu vitaminu D.

U 80 sicilských dětí s GHD stanovili hladinu vitaminu D při vstupu do studie a po 12 měsících podávání GH. Průměrný věk dětí byl 10,3 roku, poměr chlapci:dívky činil 58:22 a děti byly rozděleny podle sezóny, kdy proběhlo vyšetření, do skupiny A (červen–září, 41 dětí) a skupiny B (listopad–únor, 39 dětí).

Při vstupu do studie mělo 35 % dětí insuficienci vitaminu D (25–75 nmol/l) a 40 % deficit vitaminu D (< 25 nmol/l), přičemž průměrná hladina vitaminu D byla nižší ve skupině B než ve skupině A (43,2 vs. 77,6 nmol/l, p < 0,001). Byla zjištěna významná pozitivní korelace mezi hladinou vitaminu D s hladinou GH při vstupu do studie. Po 12 měsících podávání GH došlo k významnému vzestupu průměrné hladiny vitaminu D u všech zahrnutých dětí (z 61,2 na 85,9 nmol/l, p = 0,002), ve skupině A (ze 77,6 na 96,1 nmol/l, p < 0,001) i ve skupině B (z 43,2 na 74,9 nmol/l, p < 0,001). Podíl dětí s insuficiencí vitaminu D klesl na 31 % a podíl dětí s deficitem vitaminu D na 19 %, naopak podíl dětí s normální hladinou vitaminu D vzrostl z 25 na 50 % (p = 0,001).

Autoři studie na základě svých výsledků doporučují provádět u dětí s GHD rutinně vyšetření hladiny vitaminu D, a to v době diagnózy i v průběhu sledování.

(zza)

Zdroj: Ciresi A., Cicciò F., Giordano C. High prevalence of hypovitaminosis D in Sicilian children affected by growth hormone deficiency and its improvement after 12 months of replacement treatment. J Endocrinol Invest. 2014 May 1. [Epub ahead of print]; doi: 10.1007/s40618-014-0084-7

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dlouhodobá bezpečnost rekombinantního lidského růstového hormonu u dětí

S rozšířením léčby lidským rekombinantním růstovým hormonem je třeba neustále kontrolovat i bezpečnost jeho podávání. Zejména pak v dlouhodobých studiích, které mají nezastupitelnou vypovídající hodnotu. Jednu takovou studii uspořádali také lékaři z Columbia University Medical Center mezi lety 1985 a 2006 na téměř 55 000 dětech.

Genderové předsudky u dětí léčených růstovým hormonem

Ze statistiky vyplývá, že ve skupinách dětí léčených růstovým hormonem pro malý vzrůst se vyskytují asi dvakrát častěji chlapci než dívky. Australští vědci se tento stav pokusili vysvětlit na základě genderových předsudků. Výsledky pak publikovali v odborném lékařském periodiku The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Vliv BMI na růst u dětí

Je velmi dobře známo, že obezita je spojena se snížením spontánní i simulované sekrece růstového hormonu. O vlivu BMI ale tyto informace doposud chyběly. Cílem studie lékařů z bostonské Harvard Medical School tedy bylo zjistit, jaký je vliv BMI na sekreci růstového hormonu u dětí s malým vzrůstem.Všechny novinky