Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Podávání růstového hormonu redukuje působení hormonů štítné žlázy u pacientek s Turnerovým syndromem

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 21.12.2007

Podávání růstového hormonu redukuje působení hormonů štítné žlázy u pacientek s Turnerovým syndromem

Turnerův syndrom postihuje zhruba jedno z 2500 narozených děvčat. Dospělé pacientky měří v průměru o 20 cm méně, než je obvyklé pro jejich etnikum. Příčinou je haploinsuficience SHOX homeoboxu, jež se normálně nachází na X chromozomu. Proto je velmi často Turnerův syndrom indikací k léčbě růstovým hormonem, a to i přesto, že léčebná odpověď je poměrně malá.

Autoři popisované studie předpokládali, že by tento nedostatečný účinek mohl souviset s údaji v dříve publikovaných studiích prováděných na krysích tkáních. Ty prokázaly, že vyšší než fyziologické hladiny IGF-I zmenšují účinnost tyroidálních hormonů na tkáně krys. Principem působení je snížení počtu receptorů pro tyto hormony. Podávání růstového hormonu by tedy sice způsobovalo zvýšení hladin IGF-I, ovšem současně by inhibovalo růstový účinek hormonů štítné žlázy.

Vědci se proto rozhodli ověřit tuto hypotézu na lidech. Porovnávali 10 pacientek s Turnerovým syndromem léčených růstovým hormonem (0,33 mg/kg/týden po dobu půl roku až dvou let) s dívkami, které trpěly Turnerovým syndromem a nebyly léčeny růstovým hormonem, a dívkami zdravými. Pro testování byla použita metoda PCR. Výsledky ukázaly, že počet receptorů pro tyroidální hormony byl skutečně u dívek s Turnerovým syndromem po léčbě růstovým hormonem snížený.

Autoři uzavírají své sdělení v tom smyslu, že léčba růstovým hormonem redukuje expresi receptoru pro hormony štítné žlázy. Tím je utlumena odpověď tkání na podávání růstového hormonu.

(hul)

Zdroj: Growth hormone (GH) treatment reduces peripheral thyroid hormone action in girls with Turner syndrome. Susperreguy S, et al. Clin Endocrinol 2007:629–636.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Disekující aneurysma u pacientky s Turnerovým syndromem

Jedna z nejobávanějších komplikací u pacientek s Turnerovým syndromem je disekující aneurysma aorty. Tento stav vyžadující neodkladné chirurgické řešení se vyskytne zhruba u 1–2 % nemocných.

Hormonální léčba žen s Turnerovým syndromem

Proti degeneraci ovarií, pro správný vývoj dělohy, a v neposlední řadě jako prevence osteoporózy se u dívek i žen s Turnerovým syndromem stále doporučuje hormonální substituce.

Turnerův syndrom – kvantifikace účinnosti roční léčby růstovým hormonem

Ačkoliv se léčba růstovým hormonem při různých poruchách vzrůstu včetně Turnerova syndromu používá déle než čtyřicet let, dosud nebyla jasně stanovena kritéria pro hodnocení její účinnosti.Všechny novinky