Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Podávání růstového hormonu redukuje působení hormonů štítné žlázy u pacientek s Turnerovým syndromem

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 24.11.2007

Podávání růstového hormonu redukuje působení hormonů štítné žlázy u pacientek s Turnerovým syndromem

Turnerův syndrom postihuje zhruba jedno z 2500 narozených děvčat. Dospělé pacientky měří v průměru o 20 cm méně, než je obvyklé pro jejich etnikum. Příčinou je haploinsuficience SHOX homeoboxu, jež se normálně nachází na X chromozomu. Proto je velmi často Turnerův syndrom indikací k léčbě růstovým hormonem, a to i přesto, že léčebná odpověď je poměrně malá.

Autoři popisované studie předpokládali, že by tento nedostatečný účinek mohl souviset s údaji v dříve publikovaných studiích prováděných na krysích tkáních. Ty prokázaly, že vyšší než fyziologické hladiny IGF-I zmenšují účinnost tyroidálních hormonů na tkáně krys. Principem působení je snížení počtu receptorů pro tyto hormony. Podávání růstového hormonu by tedy sice způsobovalo zvýšení hladin IGF-I, ovšem současně by inhibovalo růstový účinek hormonů štítné žlázy.

Vědci se proto rozhodli ověřit tuto hypotézu na lidech. Porovnávali 10 pacientek s Turnerovým syndromem léčených růstovým hormonem (0,33 mg/kg/týden po dobu půl roku až dvou let) s dívkami, které trpěly Turnerovým syndromem a nebyly léčeny růstovým hormonem, a dívkami zdravými. Pro testování byla použita metoda PCR. Výsledky ukázaly, že počet receptorů pro tyroidální hormony byl skutečně u dívek s Turnerovým syndromem po léčbě růstovým hormonem snížený.

Autoři uzavírají své sdělení v tom smyslu, že léčba růstovým hormonem redukuje expresi receptoru pro hormony štítné žlázy. Tím je utlumena odpověď tkání na podávání růstového hormonu.

(hul)

Zdroj: Growth hormone (GH) treatment reduces peripheral thyroid hormone action in girls with Turner syndrome. Susperreguy S, et al. Clin Endocrinol 2007:629–636.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Substituční terapie růstovým hormonem neovlivňuje aktivitu CYP1A2 a xantinoxidázy u dětí s deficitem růstového hormonu

Rekombinantní lidský růstový hormon je stále více používán k léčbě různých metabolických změn. Růstový hormon je také hlavní regulátor několika jaterních enzymů podílejících se na metabolismu léčiv u hlodavců.

Kdy by měl být pacient s traumatickým poškozením mozku indikován k vyšetření detekujícímu hypopituitarismus?

Časový faktor je u hypopituitarismu způsobeného traumatem mozku zvlášť důležitý problém. Následky poškození hypofýzy mohou zmizet, a naopak u pacienta, jenž byl po nehodě bez příznaků, se mohou po nějaké době příznaky objevit.

Případy náhlé smrti u pacientů s Prader-Williho syndromem

V posledních letech se objevují zprávy o tom, že by léčba Prader-Williho syndromu mohla být spojena s případy náhlého úmrtí. Podívejme se tedy na některé případy podrobněji.Všechny novinky