Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 2.12.2013
Randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie s 80 pacienty s relaps-remitentní roztroušenou sklerózou ukázala, že podávání omega-3 a omega-6 mastných kyselin s γ-tokoferolem (per os 1× denně před večeří po dobu 30 měsíců) významně snižuje roční výskyt relapsů a riziko trvalé progrese fyzického postižení, a to bez závažných nežádoucích účinků.
Do této kyperské studie byli zařazeni pacienti s roztroušenou sklerózou ve věku 18–65 let se skóre EDSS (Expanded Disability Status Scale) 0,0–5,5, lézemi na magnetické rezonanci a alespoň 1 doloženým klinickým relapsem bez ohledu na užívání chorobu modifikujících léků během posledních 24 měsíců. Byli randomizováni do 4 skupin. První skupina dostávala omega-3 a omega-6 polynenanasycené mastné kyseliny a vitaminy A a E (α-tokoferol). Ve druhé skupině byl k této léčbě přidán γ-tokoferol. Třetí skupina užívala samotný γ-tokoferol a čtvrtá skupina placebo. Primárním sledovaným parametrem byl výskyt relapsů za rok, sekundárním sledovaným parametrem čas do potvrzené progrese fyzického postižení.
Studii dokončilo 41 pacientů. Ve druhé skupině došlo k 8 relapsům v porovnání s 25 relapsy ve skupině s placebem (snížení relativního výskytu 0,36, p = 0,024). Čas do progrese fyzického postižení byl významně delší ve druhé skupině v porovnání s placebem. Kumulativní pravděpodobnost progrese fyzického poškození byla 10 % ve druhé skupině v porovnání s 58 % ve skupině s placebem. V první a třetí skupině nebyly zjištěny statisticky významné rozdíly v porovnání s placebem. Nebyly hlášeny žádné nežádoucí příhody.
Tato malá studie ukázala potenciál nutričního konceptu s podáváním omega-3 a omega-6 polynenasycených mastných kyselin, vitaminů A a E a γ-tokoferolu v léčbě pacientů s relaps-remitentní roztroušenou sklerózou.
(zza)
Zdroj: Pantzaris M. C., et al. A novel oral nutraceutical formula of omega-3 and omega-6 acids with vitamins (PLP10) in relapsing remitting multiple sclerosis: a randomised, double-blind, placebo-controlled proof-of-concept clinical trial. BMJ Open 2013 Apr 17; 3 (4).
Podle analýzy 13 studií zahrnujících 13 500 pacientů s relaps-remitentní roztroušenou sklerózou (RRRS) koreluje vliv léčby na atrofii mozku s její účinností proti funkčnímu postižení, a to nezávisle na vlivu této terapie na aktivitu mozkových lézí.
Fyzioterapeutické intervence mají pouze omezený vliv na rovnováhu pacientů s roztroušenou sklerózou
U pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) často dochází k poruchám rovnováhy. To přispívá k zvýšenému riziku pádů, s nimiž se pojí různě závažná zranění. Mnoho prací se již zabývalo efektem tělesného cvičení na mobilitu osob s RS. Kumulativní evidence hovoří ve prospěch tréninku u nemocných s RS.
Elektronická dokumentace může zkvalitnit péči o pacienty s roztroušenou sklerózou
Systém elektronické dokumentace pacientů s roztroušenou sklerózou dostupné prostřednictvím internetu s názvem MSDS 3D umožňuje vkládání, kontrolu a sdílení údajů o návštěvách, provedených vyšetřeních a léčbě mezi lékaři různých specializací a dalšími zdravotnickými pracovníky.
Nové léky a cíle v léčbě roztroušené sklerózy
Autor kurzu: MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D.
Ambulance pro demyelinizační onemocnění při nemocnici ČB
Boženy Němcové 54/585
37701 České Budějovice
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 20.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.